הצעת חוק: הפרדה יזומה - אסורה

ח"כ מירב מיכאלי הגישה הצעת חוק המבקשת לאסור על נותני שירות להיענות לבקשות הפרדה מטעמי דת בין גברים לנשים

חיים לב - ערוץ 7 , ט"ו בתמוז תשע"ח

הצעת חוק: הפרדה יזומה - אסורה -ערוץ 7
היוזמת. מרב מיכאלי
צילום: מרים אלסטר, פלאש 90

בעקבות פרשיית ההפרדה בטיסת אל-על שכיכבה בכותרות הימים האחרונים, ח"כ מירב מיכאלי (המחנה הציוני) הגישה הצעת חוק המבקשת לאסור על נותני שירות להיענות לבקשות הפרדה מטעמי דת בין גברים לנשים.

הצעת החוק נכתבה בסיוע תנועת 'ישראל חופשית'.

בהצעת החוק נכתב כי "לאור האירועים האחרונים הגישה חברת הכנסת מרב מיכאלי הצעת החוק הקובעת כי חברה לא יכולה לפנות בבקשה לשינויים בהסדר מתן השירות, לרבות לבקש מאדם בטיסה לעבור כיסא גם אם זה מטעמי רגשות דתיים, שכן זוהי הפליה אסורה".

מיכאלי הסבירה כי המקרה האחרון של טיסת אל על הוא לדעתה הוכחה נוספת שאין שילוב עם הפרדה. "הפרדה מייצרת הפליה על רקע מגדר. הצעת החוק באה כדי להפסיק סופית את משחק הכיסאות הבלתי פוסק שבו נשים או אתיופיות מוזזות ממקומן מפני שלמישהו זה לא מתאים, בטיסה, או בכל מקום או שירות אחר", אמרה.

בדבריה היא נשענת על פסיקתה של השופטת דנה כהן- לקח בשנה שעברה לפיה הבקשה מנוסע/ת לעבור מקום על רקע מינה היא הפליה מגדרית ומהווה הפרה של חוק איסור הפליה במוצרים ושירותים. "למרות זאת אנו עדים למקרים חוזרים ונשנים כאלה ועל כן הצורך בהצעת החוק אשר תבהיר את תכליתו מעל לכל ספק. הצעת החוק מבהיר שאיסור האפליה על כל רקע המצוין בחוק חל גם בשינוי הסדר מתן השירות, כולל שינוי מקום ישיבה", נאמר.

מנכ"ל ישראל חופשית, אורי קידר הגיב להצעתה של מיכאלי והוסיף, "אחרי הימים האחרונים כבר ברור שמדובר בתופעה של ממש ולא במקרה נקודתי, שכנראה שעד שלא תעוגן בחוק ותעלה לחברות ולארגונים ביוקר ותפגע להם בכיס – לא יהיה לה סוף. כי היום זה במטוס, מחר זה על ספסל הלימודים ובהמשך יעבירו נשים לצד השני של המדרכה – רק כי זה פוגע ברגשות החרדים. אז צר לנו וסליחה אם פגענו, אבל מה שלקח למנכ"ל אל על להבין אחרי שלושה ימים, אנחנו לא ניתן יותר שיקרה מלכתחילה. מהיום יהיה ברור לכל אישה ואיש מהן הזכויות שלהם בקרב נותני השירות".