אורבן
אורבןReuters

משרד החוץ בירושלים הודיע היום (ראשון) באופן רשמי כי ראש ממשלת הונגריה ויקטור אורבן יבקר בישראל בין ה-18 עד ה-20 ביולי ויפגש עם בכירי הממשלה.

הביקור של אורבן מגיע שנה לאחר שראש הממשלה נתניהו ביקר בהונגריה והזמין את אורבן לביקור בישראל.

אורבן, שזכה בחודש אפריל האחרון בבחירות ופתח בקדנציה שלישית ברציפות, נחשב למתנגד חריף של מדיניות ההגירה של האיחוד האירופי וידיד קרוב של נתניהו.

בחודשים האחרונים נמצאת הונגריה בעימות מתמשך עם האיחוד האירופי לאחר שאורבן העביר ביקורת על מדיניות ההגירה והודיע כי הונגריה לא תסכים לקלוט עוד מהגרים מוסלמים לשטחה.

הביקור המתוכנן של אורבן עורר ביקורת חריפה בקרב חברי אופוזיציה בישראל, שטענו כי הקמפיין של ממשלת הונגריה נגד כניסת מהגרים היה בעל ניחוח אנטישמי, לאחר שהממשלה ההונגרית פירסמה פוסטרים ועליהם תמונתו של המיליארדר היהודי-הונגרי ג'ורג' סורוס, והאשימה אותו בסיוע כלכלי לכניסת מהגרים רבים למדינות אירופה.

חברי הכנסת יאיר לפיד ותמר זנדברג דרשו מנתניהו לבטל את ביקורו של אורבן בישראל לאחר שלטענתם "הוא פתח בקמפיין בעל ניחוח אנטישמי". כמו כן הם האשימו אותו כי שיבח את מנהיג הונגריה בזמן מלחמת העולם השנייה, מיקלוטש הורטי, שנחשב לאחד מידידיו ותומכיו הקרובים של אדולף היטלר.

"אורבן אמר שמיקלוש הורטי הוא מנהיג נהדר. הוא רצח את סבי וסבתי בהונגריה. העובדה כי נתניהו הופך את המנהיגים האלו באירופה לחבריו הקרובים מדאיגה מאוד", אמר יאיר לפיד.