סוריה
סוריהצילום: רויטרס

בשיחה המתנהלת מטרים ספורים מעבר לגבול, מספר אבו מוחמד, מורד סורי, על שבויים איראנים בלחימה.

"יש שם איראנים עם המורדים באזור המזרחי ויש שבויים אפגנים גם", מספר מוחמד בשיחה עם ערוץ 20. דבריו מבהירים את פעילות איראן בקרבות.

מוחמד מניף את דגל צבא סוריה החופשית ומודה על הסיוע שמעניקה ישראל לפליטים: "אנחנו רוצים להגן על בנינו, ילדנו ונשותינו ואנחנו מבקשים הגנה מישראל".

השיחה עם מורדים נוספים מתנהלת מגג מפקדת הצבא הסורי שהופגזה ע"י ישראל ב-1967. הם מספרים על לחימת איראן וחיזבאללה בגבול סוריה, זאת בניגוד לסיכומים עליהם דווח בין ישראל ורוסיה. "עד לרגע זה נמשכת העקירה כולם ילדים, נשים וזקנים. כולם בורחים מההפצצות ומהמוות, בורחים מהמליציות האיראניות שהולכות לכבוש את הארץ", סיפר מורד אחר.

חיל האוויר הרוסי מסייע לכוחות אסד, בין הקורבנות נשים וילדים. "האנשים מפחדים מהמוות, בורחים מההפצצות. הערים שוטחו עד היסוד, יש גופות ברחובות", מספרים המורדים. 165 אלף פליטים נמצאים כעת סמוך לגבול בישראל.

מנדי ספדי, תושב מג'דל א-שמס ומומחה לסוריה, מתנגד לכל אפשרות של קליטת פליטים מהלחימה בסוריה בישראל. "ישראל קטנה מכדי להכיל כמויות כאלה של פליטים ובוודאי לאחר מכן נהיה כפופים לחוק הבינ"ל ולארגוני זכויות אדם שילחצו עלינו להשאיר אותם פה". לדבריו, "נוכל לפרוס להם אוהלים לאורך הגבול והם יישארו בצד הסורי. אף אחד לא יתקרב אליהם כשהם על גבול ישראל".

מעבר לבעיית הפליטים, חשש גדול נוסף הוא מהתפתחות לוחמה בדרום סוריה והגעה של מיליציות שיעיות ואיראנים במסווה של חיילים סורים לגבול עם ישראל.