מוהלים יחויבו בביטוח מקצועי?

במהלך הדיון בוועדת הפנים התברר כי ב-2017 היו 43 תלונות על מוהלים שאינם רופאים ו-12 תלונות על מוהלים רופאים

תגיות: ברית מילה
מיכל לוי , י"ט בתמוז תשע"ח

ברית מילה. אילוסטרציה
ברית מילה. אילוסטרציה
צילום: ISTOCK

וועדת הפנים התכנסה אתמול לדון בתופעה לפיה מוהלים מתרשלים ומסכנים חיי תינוקות וממשיכים בתפקידם.

"ב-2017 היו 43 תלונות על מוהלים שאינם רופאים ו-12 תלונות על מוהלים רופאים. באותה שנה היו בישראל 75,000 בריתות", דיווח פרופ' אברהם שטיינברג, יו"ר הוועדה לפיקוח על מוהלים ברבנות הראשית, לוועדה.

הוועדה הבינמשרדית לפיקוח על מוהלים מונה 10 חברים: 3 רופאים, 3 רבנים, 3 מוהלים פרופ' שטיינברג עומד בראשה.

לדברי פרופ' שטיינברג, הוועדה בודקת כל מקרה תקלה, הן בעקבות תלונות הורים או אנשים שנכחו בברית, ובין אם המקרה הגיע לבית חולים. "אם המוהל רופא, התלונה מגיע למשרד הבריאות. רוב התלונות הן על דימום קל, שגרם לפחד מצד ההורים, ולאחר חבישה העניין הסתדר ללא תקלה. יש מספר מקרים חמורים יותר בשנה".

עוד מסר פרופ' שטיינברג: "מספר הרופאים המוהלים זעיר – כ-22 מוהלים רופאים. 350 מוהלים שאינם רופאים מוסמכים ומפוקחים. כך שיחסית יש יותר תקלות בקרב המוהלים הרופאים. מספר המוהלים שנמצאה אצלם תקלה והופעלה כנגדם סנקציה של השעיה - כ-3-4 בשנה".

דוד צדוק, יו"ר מכון למילה הוסיף "לא תמיד דימום זו פשלה של מוהל. לפעמים יש בעיות קרישה. אם מוהל מזהה שהדם דליל הוא מפנה את ההורים לרופא לבדוק אם יש בעיה. ישבתי בקורס טר"ם והצלה למצבי חירום עם אחים ואחיות ורופאי חדר מיון והם אמרו לי שבבריות הם לא מבינים שום דבר. יש מה ללמוד וכדאי להניף את הידע של המכונים. שהרבנות תסמיך רק מי שלומד במכון. לומדים אצלנו על המבנה האנטומי, מושגים בחבישה ומבחנים פנימיים".

אישה שבנה נדבק מהרפס במהלך הברית סיפרה בדיון "לפני שנה וחצי ילדתי בן. בדקתי שהמוהל ברשימת המוסמכים. 3 ימים לאחר הברית הופיעו פצעים. חשבנו שזו תפרחת חיתולים. אני אמורה לא לסמוך על מוהל שמופיע ברשימה? בבדיקת דם ודיקור מותני לתינוק התברר שהתינוק נדבק מהרפס מהמוהל שעשה מציצה בלי חציצה. הילד היה יכול למות. התלונה שכבה ולא נעשה כלום. לאחר 3 חודשים עוד לא דיברו עם המוהל והוא המשיך למול".

פרופ' שטיינברג התייחס בדיון לדרישה לחייב מוהלים בביטוח מקצועי, "זה לא חלק מהדרישות שלנו, אבל אנחנו מאד ממליצים. אין לנו יכולת לחייב. גם רופא יכול לעבוד ללא ביטוח. אין מקצוע חופשי שיש בו חובת ביטוח. אם הכנסת מחוקקת חוק שמחייב מוהל להיות מבוטח, שום חברת ביטוח לא תבטח מוהלים בחו"ל וזה יהיה תירוץ מצוין להפסיק בריתות בחו"ל".

מ"מ יו"ר הוועדה ח"כ יואב בן צור סיכם: "אולי צריך לבדוק איך לתת יותר שיניים לוועדה לפיקוח על המוהלים. לעקוב שאם מוהל הושעה, שאכן הוא לא ממשיך לעשות בריתות, וגם לפרסם באתר שמות של מוהלים שהושעו, גם אם הם לא מוסמכים. יכול להיות שאפשר בתקנות לשפר את המצב. נבוא בדברים עם השר לשירותי דת".