שחר סטרוג ז''ל
שחר סטרוג ז''לצילום: דובר צה"ל

מסקנות דו"ח ועדת החקירה הצה"לית שבדקה את האירוע בו נהרג לוחם 'דובדבן', סמ"ר שחר סטרוג ז"ל, מתפרסמות הבוקר (שני) בעיתון 'ידיעות אחרונות' ומהן עולות מסקנות מטרידות אודות ההתנהלות של לוחמים באקדחים.

על התקרית עצמה צוין בדו"ח עולה כי סמל נ', החייל היורה, אמר למפקדיו מיד לאחר הירי: "מה עשיתי? הרגתי את חבר שלי, הרסתי לעצמי את החיים. עשינו קרב שליפות".

העיתון מציין כי "בשל עברו החיובי ושירותו הקרבי נגזר עליו עונש קל יחסית. עם זאת, ועדת החקירה של צה"ל שבדקה את נסיבות מותו של סמ"ר סטרוג ז"ל מציגה תמונה מדאיגה מאוד על מה שנעשה ביחידה המובחרת בשנה האחרונה בנוגע למשחק בנשק. לא בכדי הוחלט על שורה של עונשים חמורים בעקבות הפרשה, כולל הדחות של מפקד פלוגה ומפקד מחלקה וביטול מינויו של מפקד היחידה, סא"ל ע', למפקד חטיבה".

וועדת החקירה שבחנה את תרבות ההתנהלות ביחידה בנשק נוהלה תחת שרביטו של אל"מ בצלאל שנייד ובה היו קצינים מיחידות מובחרות. הוועדה קבעה כי טרם האירוע הייתה ביחידה תרבות של משחקים בנשק היחידה שלא דווחו.

באותו היום, כך עולה מהדו"ח, בשעה 19:47 עוד הספיק שחר לשלוח הודעה אחרונה לחברה שלו: "אני בחדר". חמש דקות לאחר מכן, כאשר שהה במתחם ה"זולה" של היחידה לעיני אחד הסמלים בצוות, סטרוג "הפגין יכולת דריכת אקדח על רגלו שלוש פעמים. כלל הצוות הנוכחים במרחב הזולה אינם מסיבים את דעתם לאירוע ואינם מעירים". שתי דקות לאחר מכן נכנס החייל היורה, סמל נ', לחדר, והשניים "שולפים נשקים אחד לעבר השני: סמל נ' ככל הנראה באופן אינסטינקטיבי מגיב אוטומטית ללא חשיבה על מצב נשקו".

עוד מצטט העיתון מהדו"ח פרטים מהם עולה כי נ' היה עם מחסנית בהכנס, ובשעה 19:52 נשמעה ירייה בודדת. "מה עשיתי? מה עשיתי?", צעק סמל נ' לאחר הירי. חובשים הגיעו לחדר מיד והחל פינוי לבית־החולים הדסה. נ' בשלב הזה חזר ואמר למפקדיו: "מה עשיתי? הרגתי את חבר שלי, הרסתי לעצמי את החיים. עשינו קרב שליפות".

הוועדה קבעה כי "שימוש בלתי חוקי בנשק הינה תופעה יחידתית כחלק מתרבות אימון אישי. תגובתו המיידית של סמל נ' להתגרות של סמ"ר סטרוג ז"ל מעידה על כך שהאירוע לא בדיד". חברי הוועדה ציינו כי תרמה לאירוע חוסר בקרת מפקדים למניעת רשלנות בנשק, על אף זיהוי התורפה ולאחר שלושה אירועים קודמים של פליטת כדור מנשק. בנוגע לסטרוג ז"ל נקבע כי "סמל הצוות הבחין בביצוע אימוני נשק שלא על פי הפקודות, אך העלים עינו. חברי הצוות ראו אותו משחק בנשק מספר דקות טרם מותו ולא עצרו, קראו למפקדיו, או מנעו ממנו את המשחק בנשק". ועדת החקירה מסכמת את הדו"ח וקובעת כי "כלל המעורבים באירוע לא עמדו באחריותם האישית למניעת אירוע במסגרת עליה הם אחראים, כלל מעגלי הבטיחות נפרצו".

עוד מספר העיתון כי קצין בכיר הגדיר את מסקנות הוועדה ככרוניקה של אסון ידוע מראש ואמר כי "הייתה כאן שורה של מחדלים לאורך זמן בכל שרשרת הפיקוד. זו הייתה השגרה ביחידה, למרבה הצער".