יו"ר הכנסת: "שנה עברה וכלום לא קרה"

ועדת הפנים קיימה דיון בנושא מחדל הסדרת המאחזים, ביוזמתם של ראשי שדולת ארץ ישראל בכנסת. יו"ר הכנסת אדלשטיין תקף את הממשלה.

חזקי ברוך - ערוץ 7 , י"ט בתמוז תשע"ח

יו"ר הכנסת, ח"כ יולי (יואל) אדלשטיין, תקף היום (שני) בדיון בוועדת הפנים את הממשלה על רקע מחדל ועדת הסדרת המאחזים.

"תפקידיה של הכנסת הם לחוקק, ולפקח על פעולות הממשלה. אני שמח שהממשלה הקימה ועדה להסדרת ההתיישבות אבל שנה עברה וכלום לא קרה".

"תפקידו של הבית הזה לפקח", הוסיף יו"ר הכנסת, "אם אין כוונה להקים את הוועדה, נציג מהממשלה צריך להתייצב ולומר 'טעינו, קיבלנו החלטה בחיפזון אבל אין באמת כוונה כזאת'. אי אפשר להשאיר את המצב כמו שהוא, שיש אחיזת עיניים שכביכול קמה ועדה, ובפועל כלום לא קורה".

יו"ר מועצת יש"ע חננאל דורני אמר בדיון בוועדה "כמעט שנה לאחר ההחלטה להקמת צוות ההסדרה, אנו נמצאים במצב בו יש ראש לצוות, אבל אין לו צוות והוא למעשה יושב לבד בשולחן. כל התקנים שהוחלט עליהם במנהל האזרחי ובלשכת ראש הממשלה למעשה לא קיימים ובעצם הוא מנסה לעבוד לבד והתוצאות בהתאם. שום דבר לא קורה".

לדבריו, "צוות ההסדרה היה אמור לתת מענה ופתרונות לאנשים שבנו בתים על אדמות מדינה ותב"עות בתוקף, קיבלו התרי בנייה, קיבלו משכנתאות ולמעשה צוות קו כחול של המנהל האזרחי גרע את הבתים שלהם מאדמות המדינה והפך אותם לעבריינים בעל כורחם. ישנם כ-3,000 בתים מהסוג הזה – גם זה עדיין לא הוסדר. יש כלים לטפל, אותם קבעה ועדת זנדברג, ומה שצריך זה רצון טוב כדי שהדבר הזה יקרה".

"הסדרה היא לא רק להסדיר את הקיים אלא גם להסדיר את העתיד. יש כאלו שמתנהגים כאילו יש מדינה בתוך מדינה, וכוונתי ליועמ"ש איו"ש שלמעשה פועל על פי מדיניות משלו, המנוגדת למדיניות הממשלה. לצערי, כעת רק מנסים לכבות שריפות, אבל אם לא יהיה שינוי ביועמ״ש איו״ש, השריפות ימשיכו לבעור", הוסיף.

בדיון בוועדה הודיע נציג האוצר כי לראשונה מאז הקמת צוות ההסדרה הגיש משרד רוה״מ לאוצר בקשת תקצוב לועדה. בנוסף התקבלה הצעת החלטה הקוראת להסדרת המאחזים באופן מידי.