מסתמן תקציב לצוות ההסדרה

למעלה משנה לאחר ההחלטה על הקמת הצוות להסדרת המאחזים עומד נושא תקצוב הצוות בפני פתרון. בוועדת הפנים דרשו מהממשלה תשובות.

חזקי ברוך - ערוץ 7 , י"ט בתמוז תשע"ח

מסתמן תקציב לצוות ההסדרה-ערוץ 7
דורש תשובות. יואב קיש
צילום: Miriam Alster/Flash90

ועדת הפנים קיימה היום (שני) דיון בנושא מחדל הסדרת המאחזים, ביוזמתם של ראשי שדולת ארץ ישראל בכנסת, ח"כ יואב קיש (הליכוד) וח"כ בצלאל סמוטריץ (הבית היהודי).

בישיבה הודיע נציג האוצר כי לראשונה מאז הקמת צוות ההסדרה הגיש משרד ראש הממשלה לאוצר בקשת תקצוב לועדה. בנוסף התקבלה הצעת החלטה הקוראת להסדרת המאחזים באופן מידי.

ההחלטה להסדרת ההתיישבות של 3,000 משפחות הגרות ב-70 ישובים, חלקם ללא כבישי גישה, תחבורה ציבורית, קווי מים וחשמל, מגובה במסקנות דו"ח אדמונד לוי ולאחרונה בדו"ח זנדברג.

על פי הצעת ההחלטה שהתקבלה בסיום בדיון בוועדת הפנים נקבע כי הועדה רואה בהסדרת הישובים הצעירים (המאחזים) חובה אזרחית ומשימה לאומית מהמעלה הראשונה וכי יש לקדם הפעלת צוות ההסדרה בראשות פנחס וולרשטיין ע״פ החלטת הקבינט.

נציג אגף התקציבים במשרד האוצר אורי דביר הפתיע במהלך הדיון ואמר כי רק כעת יותר משנה לאחר החלטת הקבינט פנו ממשרד רה״מ פנו וביקשו לבצע את העברת התקציב והתקנים בסך חמישה מיליון ש״ח כאשר ההעברה התקציבית מחכה לאישור ועדת הכספים בדיון הקרוב. נציג המנהל האזרחי אורי מנדס ציין כי עד כה אף תקן לא אויש.

מי שנעדר מהדיון באופן מפתיע היה ראש צוות ההסדרה פנחס וולרשטיין כאשר גורמים בדיון העריכו כי היעדרותו נובעת מהוראה שקיבל בעניין. בהחלטה הסופית מציינת הוועדה את דאגתה מהימשכות הליכי הקמתו של צוות ההסדרה כפי שהוחלט בקבינט, ומהעדר עבודת-הסדרה אינטנסיבית.

לדברי הועדה המצב הנוכחי בו התושבים ממשיכים להיות מקופחים ומאויימים בהריסה ופינוי אינו מתקבל על הדעת. הועדה קראה לממשלה להחליט לאלתר על הכנת רשימה מיידית של ישובים ושכונות המיועדים להסדרה, ולקבוע כי ישובים אלו יהיו בתחתית סדר העדיפויות להריסה, כאשר בנוסף המועצות האזוריות שבמסגרת הליך ההסדרה ישובים יכנסו לשטח השיפוט שלהן - יורשו לספק לישובים אלה את מלוא השירותים המוניציפליים והתשתיות.

הועדה אף קראה לממשלה לאפשר ליו"ר צוות ההסדרה פנחס וולרשטיין למנות אנשי מקצוע מן השורה הראשונה על מנת לבצע את העבודה ללא מגבלות על גובה התקנים.

עוד קראה הועדה לממשלה לבצע בתוך החודשיים הקרובים הסדרה מדינית של כל הישובים שלא ניתן להסדיר אותם כשכונות של ישובים ותיקים. בסיום הדיון ביקש יו״ר הועדה ח״כ יואב קיש לקבל מענה מהממשלה לדרישות הוועדה בתוך שבועיים מהיום.

לדברי ח"כ קיש, "הממשלה האחרונה עוסקת בהסדרה וזו זכות גדולה. עברנו תקופות שבהן התשובות לשאלות בבג"ץ היו מתחמקות והיום המצב שונה לחלוטין. היום מדברים על הסדרה כשמדובר באדמות מדינה. ישנה כוונה ברורה להסדרת 70 ישובים שהייתה התייחסות לגביהן בדוח השופטת זנדברג. שמענו את הדברים והצגנו לממשלה דקישה חד משמעית לסיים את המצב. אני מבקש מהממשלה לתת לנו תשובות בתוך שבועים".

ח"כ סמוטריץ' הוסיף, "אי אפשר להשאיר אנשים סלתה ושמנה של ההתיישבות במשך שנים בחוסר ודאות. עלינו לפתוח אחד אחד את הישובים המדוברים ולהציג את סל הפתרונות. אין שום הצדקה שחצי מיליון אזרחים יתנהלו כמו רפובליקת בננות. צריך להגיע לפתרונות ולא להמשיך בדיבורים".