"הצבא נכנס לעימות חזיתי"

בעקבות הדיווח באתר ערוץ 7 הודיעה ועדת הקליטה כי תפנה לשר הביטחון בבקשה כי יבטיח פטור משירות למי שהתנדבה בקהילה יהודית בחו"ל.

ערוץ 7 , י"ט בתמוז תשע"ח

אברהם נגוסה
אברהם נגוסה
צילום: מרים אלסטר, פלאש 90

וועדת העלייה, הקליטה והתפוצות, דנה היום (שני) במקרה שנחשף באתר ערוץ 7 בו מתנדבת לשנת שירות בקהילה יהודית בחו"ל, הוגדרה בטעות בצה"ל – כעריקה.

יו"ר הוועדה, אברהם נגוסה (הליכוד) אמר כי "חובה לקבוע נוהל מסודר בטיפול הסוכנות מול רשויות הצבא בבנות שנת שירות בקהילות היהודיות בחו"ל, כדי שלא יתרחשו, כבעבר, תקלות. גם אם מדובר במקרים בודדים – אסור שהם יתרחשו, כדי לא לפגוע ולהקשות דווקא על אלו שמתנדבים למען הקהילות היהודיות בתפוצות. נפנה לשר הביטחון – כי יבטיח פטור משירות לנערה".

ח"כ מוטי יוגב (הבית היהודי), הוסיף כי פנה לראש אכ"א ולשר הביטחון בעניין, "ונראה כי על רקע חוק הגיוס, הצבא החליט להחמיר יתר על המידה. מדובר במי שבחרה להתנדב ולהעניק לחברה – והצבא נכנס לעימות חזיתי, וזו טעות לא-בריאה שלו".

ליאת חג'בי, מתנדבת בשנת שירות במונטריאול מטעם הסוכנות ולשעבר תלמידת אולפנת "טליה" המשלבת לימודים עם תואר ראשון במחשבים בשנת י"ג, סיפרה כי החליטה להתנדב לשנת שירות בסוכנות למען הקהילות בחו"ל, "והובטח לי כמו גם לכל 120 המתנדבים – כי הסוכנות תטפל בכל דחיית השירות הצבאי, ואף הובטח כי הצבא קיבל את בקשת הסוכנות והבטיח את הדחייה. התברר כי הטפסים לא נקלטו, למרות הבטחת ובדיקת הסוכנות – והצבא הכריז עלי כעריקה. הסוכנות הזהירה אותי לא לספר לצבא כי אני מבקשת פטור משירות צבאי גם בגלל אמונתי הדתית. בנוסף לשנת השירות בסוכנות, אני מתוכננת לשנת שירות לאומי נוספת ברפא"ל, בגלל התואר במחשבים".

לדברי מנהל יחידת השלוחים בסוכנות, יהודה סטון, הקשר של הסוכנות הוא עם האגף החברתי במשרד הביטחון, והוא זה שעומד בקשר עם הצבא. "במקרה המדובר, הייתה טעות טכנית ואי-הבנה שלנו, בגלל חוסר-היכרותנו עם נהלי הצבא, וצה"ל הסכים לדחיית-השירות. מעתה נבהיר, כי מי שעומדת לשירות לאומי, עליה לדאוג בעצמה לפטור משירות מול הצבא – לפני שנת השירות. הכנסנו נהלים חדשים לאור המקרה הזה".

ג'וש שוורץ, מזכ"ל הסוכנות הוסיף כי מדובר במקרה בודד, ראשון מאז נשלחו אלפי צעירים לחו"ל. לדבריו, על הטופס עליו חתמה חג'בי, מובהר היטב כי האחריות לדחיית השירות היא אישית, ומוטלת עליה בלבד.

לדברי סא"ל צחי רביבו, סגן מפקד מיט"ב, יש אפשרות לדחיית שירות מסיבות שונות, אך יש תאריך אחרון לבקשה כזו. בנוסף, לא ניתן לבקש דחייה נוספת יתר על שנה אחת, וכן – ניתן להגיש בקשה לפטור מטעמי דת, אותו ניתן להגיש רק עד שלושה חודשים לפני מועד הגיוס. "בשיח ביננו לסוכנות הייתה אי-הבנה, וליאת הוגדרה כ"ממתינה לאישור". כלל לא ידענו שהיא בחו"ל כי בקשת הסוכנות לשנת שירות לא נקלטה במערכת. התרשמתי לטובה ממנה בשיחה אישית, ביטלנו את הגדרתה כעריקה, ואושרה דחיית שירות עד סוף שנת השירות. בקשתה לפטור מטעמי דת לא תאושר – כיוון שהגיעה באיחור".

מנהלת אולפנת "טליה", חסיה גל, הדגישה כי "אם זו התנהלות הסוכנות – הרי אקרא לכל תלמידותיי, וכן לכל מנהלות האולפנות, לא לשתף פעולה יותר עם הסוכנות ולא להצטרף לשליחות דרכם. ליאת היא בחורה ערכית, מסורה ומתנדבת, תלמידה מצטיינת שבחרה להתנדב לשנת שירות כדי לתרום לקהילות היהודיות בגולה. התנהלות הצבא, גורמת לי להורות לכל תלמידותיי להצהיר מיידית ולקבל פטור מלא, ולא להמתין לסוף שנת הלימודים הנוספת (י"ג)".