ח"כ יהודה גליק
ח"כ יהודה גליק צילום: הדס פרוש, פלאש 90

ח"כ יהודה גליק, השובת רעב כבר 21 יום בדרישה להשוואת המס על הטבק לגלגול, מתח היום (שני) ביקורת קשה על שר האוצר, שאינו מקדם את הנושא.

בדיון בוועדת הכספים פנה גליק לכחלון והטיח בפניו דברים קשים. "אני רוצה לדבר על היחס שלך ושל משרדך לכנסת. שלוש ועדות בכנסת: ועדת העבודה הרווחה והבריאות, וועדת הכספים והוועדה למלחמה בנגע הסמים והאלכוהול, קיבלו החלטה פה אחד. החלטה מבוססת על עמדת משרד הבריאות, עמדת שר הבריאות, על עמדת ממשלת ישראל, על עמדת מבקר המדינה, על עמדת ארגון הבריאות העולמי, על עמדת האו''ם, על עמדת הבנק העולמי, על עמדת סגנך, סגן שר האוצר, על עמדת אנשי משרדך, אבל בראש משרד האוצר עומד משה רבינו, והוא יודע הכול ישירות מריבונו של עולם".

"במשך שנה התחננו למנכ"ל שלך לבוא לוועדה למלחמה בנגע הסמים והאלכוהול, להסביר למה החלטתם לא לקיים את החלטת הממשלה ולהשוות את המס על הטבק לגלגול, אחרי שנה הוא נאות בטובו לבוא, והוא אמר 'עוד לא קיימנו על זה דיון'. אמרנו לו, 'אתה מוכן לקיים על זה דיון' והוא ענה, 'כן. בעוד חודש אני אודיע לכם מתי יתקיים הדיון'. עברה כבר חצי שנה מה'עוד חודש' הזה שבו הוא אמור להודיע מתי יתקיים דיון. לדבר הזה קוראים לצפצף על הכנסת וחברי הכנסת", האשים גליק.

הוא אמר לשר כחלון, "אדוני מדבר גבוהה גבוהה על יוקר המחיה, אבל מה עם המחיה? עשרות מחקרים בעולם הוכיחו שהנושא הזה הוא מה שיציל חיי אדם. כל שעה בישראל מת אדם מנזקי העישון. אבל שר האוצר הוא יודע הכול. אין מחקרים, אין שום דבר, אנשים לא מתים, אז תספר לי בבקשה מה מקורות המידע שלך? רוח הקודש? אני גם רוצה רוח הקודש".

שר האוצר השיב לח''כ גליק, "אני חושב שאתה אדם ערכי ונפלא, אך יש לי ויכוח אתך בעניין הזה. אני אשב איתך שוב בימים הקרובים ונדבר. לא נוח לי שאתה במצב הזה, ובניגוד לדברים אחרים אין פה פופוליזם, יש פה עמדה אמיתית וערכית שלך מול תפיסת עולם שלי. נצטרך לראות מה לעשות".