ריבלין קיבל את השגרירים החדשים

נשיא המדינה ראובן ריבלין אירח שגרירים חדשים מרוסיה, קולומביה, גרנדה, ארמניה וניו זילנד.

ניצן קידר - ערוץ 7 , י"ט בתמוז תשע"ח

הנשיא ריבלין עם שגריר רוסיה החדש
הנשיא ריבלין עם שגריר רוסיה החדש
צילום: מארק ניימן, לע"מ

שגרירים חדשים מרוסיה, קולומביה, גרנדה, ארמניה וניו זילנד הגישו היום (שני) את כתבי האמנה שלהם לנשיא המדינה, ראובן ריבלין, בבית הנשיא.

עם הגעת השגרירים נוגן על ידי תזמורת המשטרה המנון מדינתם ולאחר מכן סקרו השגרירים את משמר הכבוד הצה"לי. לאחר הגשת כתב האמנה לנשיא, חתם כל אחד מהשגרירים בספר האורחים של בית הנשיא ובסיום כל טקס, נוגנה "התקווה".

ראשון הגיש לנשיא את כתב האמנה שלו שגריר קולומביה הנכנס קרלוס ארתורו מוראלס לופה. "אני שמח לקבל את פניך בירושלים בירתנו, ירושלים היא עירו של אלוהים בעיני כל המאמינים", אמר הנשיא והדגיש את החשיבות שמדינת ישראל רואה בשמירה על חופש דת למאמינים בני כל הדתות.

הנשיא ציין עוד את שיתוף הפעולה המוצלח בין המדינות בתחומים דוגמת חקלאות ובטחון ואמר שהוא בטוח ששיתוף הפעולה יתבסס ויצמח עוד. בסיום אמר הנשיא בחיוך, "אני יודע שעיניכם נשואות במתח למונדיאל ברוסיה ומאחל לכם הצלחה רבה."

שגריר קולומביה הודה לנשיא על דבריו החמים ואמר שכאדם מאמין זו זכות בעיניו לשרת בישראל, לא רק כדיפלומט. השגריר הוסיף, "יחסינו טובים מאוד ופוריים וכך נמשיך לנהוג. חשוב לנו להוסיף ולחזק את היחסים הכלכליים, לישראל מומחיות רבה בתחומים שונים כמו חקלאות ואנו שמחים לעבוד יחד בנושאים הללו". הוא גם הזמין את הנשיא לבקר בארצו.

לאחר מכן, הגיש לנשיא את כתב האמנה שלו שגריר רוסיה הנכנס, אנטולי דימיטרייביץ' ויקטורוב.

הנשיא ברך את השגריר הנכנס וציין את חשיבות הקשרים בין המדינות. "יש לנו דנ"א דומה, רבים מהמנהיגים הישראליים בהיסטוריה נולדו וגדלו ברוסיה, בהם ראש הממשלה הראשון בן גוריון." הנשיא הוסיף: "רוסיה הייתה בין המדינות הראשונות שהכירו בזכותם של היהודים לשוב לארצם. אתה מכיר היטב את הקשר ההדוק בין ירושלים לעם היהודי".

"על אף חילוקי הדעות הרבים שיש לנו עם העולם הערבי, אין לנו מלחמה עם האסלאם", הדגיש הנשיא ואמר עוד, "היה לי הכבוד להיפגש לזמן ממושך עם הנשיא פוטין. ברורה לנו התעקשותכם להחזיק במקומות הנדרשים עבור האינטרסים הברורים של רוסיה כמדינה, כמו שאני בטוח שברורים לרוסיה הקווים האדומים של מדינת ישראל בהם אנו מחזיקים ונמשיך להחזיק, על מנת להגן על אזרחנו מכל סכנה".

הנשיא שיבח את הקשרים הטובים בין המדינות במגוון נושאים בהם תיירות ותרבות, "מבקרים רבים מגיעים לישראל מכל רחבי ברית המועצות לשעבר ואנו שמחים על כך. בישראל חיים למעלה ממיליון ישראלים דוברי רוסית, ויש להם חלק חשוב ביחסים המיוחדים בין הארצות".

"שיתוף הפעולה בינינו חשוב גם כאשר יש בינינו חילוקי דעות, כפי שיש בין חברים. אנחנו רוצים לראות את סיום שפיכות הדמים בסוריה. הבאת האיראנים אל האזור יוצרת חוסר יציבות. לרוסיה אחריות רבה על הכתפיים. אנו מעוניינים לשתף פעולה כדי להביא לסיום הסכסוך בו אנו נמצאים", סיכם הנשיא.

שגריר רוסיה הנכנס דיבר על חשיבות היחסים בין המדינות. "זוהי משימה עליונה מבחינתי להוסיף ולתרום לקידום היחסים האלה."

השגריר אמר שנוכחותם של כמיליון דוברי רוסית בישראל המשמרים את השפה גם בביתם, מעידה על החיבור שלהם אל התרבות הרוסית עד היום. "אנו רואים בהם גשר בין שני עמים, לאומים, ותרבויות. הודות לקשרינו ההיסטוריים ולדבריכם - דנ"א משותף, אנו יכולים להבין זה את זה טוב יותר ממדינות אחרות. זוהי זכות עבורנו ויתרון שיש להשתמש בו באופן מלא לשגשוגם ולרווחתם של שני העמים, לשגשוג האזור, ואף לרווחת העולם".

שגריר רוסיה התייחס לנוכחות הרוסית בסוריה ואמר: "היחסים בינינו מבוססים על הבנת המשימות ההדדיות וטוב שנוכל לדון בסוגיות שעליהן יש אי הסכמה לעת עתה. אנו מקווים שבעתיד נוכל להסכים על נושאים נוספים בכל קשת הנושאים שעל סדר היום הבינלאומי. בהתייחס לסוריה, פעילותנו ידועה. כוחות האוויר שלנו הגיעו לסוריה לפני שלוש שנים. לא לפני שבע שנים, כשהמצב החל להידרדר. מטרתנו היחידה היא מלחמה בטרור הבינלאומי, וכדי להבטיח את ההתפתחות השלווה של המדינה, מה שבסופו של דבר, יפעל גם לטובת ישראל. שכן טוב עדיף על פני שכן לא יציב".

הנשיא הוסיף אחר כך, "אני מבקש להדגיש שחוסר היציבות האיראני מאוד מטריד. ציינת שאתם נאבקים בטרור ואכן כך, הם האיראנים תומכים בטרור, חיזבאללה בלבנון וחמאס בעזה. אנחנו אכן מבינים זה את זה, גם אם אנחנו לא מסכימים על כל נושא. אנו בטוחים שבעזרתכם, עם הבנת הצורך של כל מדינה להגן על עצמה, אני בטוח שנוכל להגיע להבנה ולהביא לעתיד טוב יותר לאזור ולעולם כולו".