חוק נפגעי עבירה גם על יהודה ושומרוןאלירן אהרון

אלוף פיקוד המרכז נדב פדן חתם על צו חדש להחלת חוק נפגעי עבירה גם על יהודה ושומרון. המשמעות של הצו היא מימוש הזכויות של הנפגעים.

בארגון חוננו שמלווה את מרבית נפגעי העבירה והטרור ביהודה ושומרון מברכים על פרסום הצו, ומקווים כי הצו אכן יממש את הזכויות המגיעות לנפגעי העבירה.

עו"ד חיים בלייכר מחוננו אמר בתגובה, "מניסיון שהצטבר בארגון חוננו בשנים האחרונות, יש משקל כבד למעורבות של נפגעי עבירה בהליך המשפטי, ולכן אנחנו מברכים על כך שגם המערכת המשפטית הצבאית תהיה נגישה לנפגעי עבירה והם יוכלו היות חלק מההליך. כשזה נעשה בצורה נכונה ומאוזנת זה חלק מההליך שמבריא את אותם נפגעי עבירה, שמרגישים שיש להם חלק בענישה של המחבל".

בין הזכויות המוזכרות בצו מדובר על קבלת מידע על התקדמות ההליכים כנגד המחבל או מבצע העבירה, עדכונים בנוגע להסדרי טיעון, שחרור ממאסר, הקלה בעונש וחנינה. בעקבות המידע אותו יהיו זכאים לקבל, יוכלו נפגעי העבירה להביע את דעתם על המתרחש ולהיות חלק מההליך.

רוב סעיפי הצו יכנסו לתוקף תוך שלושה חודשים מרגע פרסומם, אולם חלק מהתהליכים המתוארים בצו מכוונים לטווח הארוך, ויכנסו לתוקף תוך שנתיים וחצי. התהליכים הללו כוללים הקמת יחידות סיוע מטעם הפרקליטות הצבאית שתעזור לנפגעי העבירה לממש את זכויותיהם, הקמת יחידת סיוע דומה גם במשטרה ותחזוק מערכת מידע ממוחשבת לטובת הנפגעים, כל זאת במטרה להעניק לנפגעי העבירה ביהודה ושומרון שוויון זכויות.