באדיבות כאן 11 - המשדר הרשמי של מונדיאל 2018. שידורים חיים, תקצירים, סטטיסטיקות ועוד מחכים לכם ממש כאן >

התרגלנו לראות מהפכים בטורניר גביע העולם הנוכחי המתקיים ברוסיה. התרגלנו גם לראות הפתעות גדולות ודרמות עם שערים עמוק בתוך תוספת הזמן, אבל כזה משחק כמו שהתקיים הערב (שני) ברוסטוב בין נבחרות בלגיה ויפן, לא ראינו בטורניר הנוכחי ובכדורגל העולמי בכלל מזה שנים רבות.

הנבחרת הבלגית שנחשבת כבר שנים רבות בטופ העולמי, הייתה אמורה לעבור בקלילות את היפנים בדרך למפגש אדיר מול נבחרת ברזיל ברבע הגמר. כך גם קרה לבסוף אבל זה כאמור קרה רק בתום דרמה אדירה מלאה בשערים ואמוציות.

אחרי מחצית מאופסת הפתיעו היפנים להם זו הפעם השלישית אי פעם בשלב שמינית הגמר, עם שער כבר בדקה ה-48 כשגנקי הראגוצ'י ניצל טעות בהגנת בלגיה בכדי לכבוש שער שאמנם היה מפתיע לנוכח הציפיות מבלגיה אך היה מוצדק לאור רוח הלחימה של היפנים.

לא עברו 4 דקות והיפנים היממו את בלגיה ואת עולם הכדורגל כולו כשאינוי, כוכב היפנים הכניע בבעיטה מחוץ לרחבה את שוער בלגיה ונראה היה כי מכאן בלגיה כבר לא תחזור. אלו היו שערים ראשונים אי פעם בתולדות הנבחרת היפנית שנכבשים בשלבי הנוק-אאוט של הטורניר היוקרתי, מה הסיכוי שמישהו ייקח מהם את הניצחון?

אך אז התעוררה המכונה הבלגית, זו שבצדק נחשבת לפייבוריטית לזכיה, זו שהצליחה לנצח את כל שלושת משחקיה בשלב הבתים הראשון, זו שהביסה ללא רחם לא מעט יריבות.

דווקא לאחר משחק כמעט שלם חף מטעויות ומלא בהקרבה ורוח לחימה, טעות של קוואשימה השוער היפני אפשרה לוורטונגן לצמק את התוצאה בדקה ה-69 ולהפיח מעט תקווה אצל הבלגים, וכעבור 5 דקות שוב האמינו הבלגים כי הכל אפשרי כשמרואן פלאיני שעלה מהספסל השווה את התוצאה עם נגיחה בדקה ה-74.

נגמר? ממש לא! בהתקפה האחרונה במשחק, רגע לפני שריקת הסיום לתום תוספת הזמן ולפני ששופט המשחק שולח את שתי הנבחרות להארכה, קווין דה בראונה, כוכב הבלגים הוליך מתפרצת מהירה, וצ'אדלי הכניע את קוואשימה בדרך לניצחון גדול ודרמטי מאין כמוהו.

הבלגים עושים היסטוריה כשהופכים לראשונים בתולדות הגביע העולמי שחוזרים מפיגור בן שני שערים לניצחון במחצית השניה. אז סנסציה לא קרתה ובלגיה תפגוש את ברזיל בשלב רבע הגמר, אבל כזה משחק לא ראינו מזה המון זמן.

בלגיה מעפילה בפעם השלישית בתולדותיה והשנייה ברציפות לשלב רבע הגמר שם כאמור תפגוש את ברזיל שכבר ניצחה אותה שלוש פעמים בעבר, אחת מהן במונדיאל 2002 בשלב שמינית הגמר משערים של ריבאלדו ורונאלדו.

בלגיה אמנם מחזיקה במאזן של 23 משחקים רצופים ללא הפסד, הרצף הפעיל הטוב ביותר מבין נבחרות המונדיאל, אך בהתחשב בכך שהפעם האחרונה בה גברה על הנבחרת מברזיל הייתה באפריל 1963 ובכך שב-25 משחקים תחת אימונו של טיטה היא ניצחה 20 פעמים, סיימה ארבע פעמים בתוצאות תיקו והפסידה רק פעם אחת עם הפרש שערים 6:54 - לבלגיה לא יהיה קל בכלל.

האם המסורת והניסיון במעמדים אלה של ברזיל שתופיע ברבע הגמר בפעם השביעית ברציפות ומחזיקה בתואר שיאנית השערים ההיסטורית של הגביע העולמי כשהגיעה ל-228 שערים, יעשו את ההבדל או שדווקא האופי, הכישרון והקבוצתיות הם אלה שינצחו? ובכלל, האם המנצחת במפגש ברבע היא זו שגם תניף את הגביע?