לפיד על חוק הגיוס

מליאת הכנסת אישרה הלילה (שלישי) את חוק הגיוס בקריאה ראשונה.

63 ח"כים הצביעו בעד ו-39 ח"כים התנגדו.

הקואליציה הצביעה בעד החוק, כמו גם חברי מפלגת יש עתיד מהאופוזיציה. יהדות התורה וש"ס התנגדו. חברי הרשימה המשותפת לא נכחו במליאה בעת ההצבעה.

נוסח החוק קובע יעדי גיוס לחרדים שהולכים וגדלים בכל שנה וסנקציות כלכליות על הישיבות אם לא יעמדו בגיוס. סעיף נוסף קובע כי החוק יבוטל אם החרדים לא יעמדו ביעדי הגיוס שלוש שנים רצופות.

שר הביטחון ויו"ר ישראל ביתנו, אביגדור ליברמן, בירך על אישור החוק.

"הכנסת גילתה אחריות ואישרה את חוק הגיוס בקריאה ראשונה. לפני 4 חודשים טרפדנו חוק גרוע שעשה צחוק מהשוויון בנטל. הלילה התייצבה רוב הכנסת מאחורי החוק של מערכת הביטחון. הממלכתיות ניצחה את הספינים והמחלוקות. אני מקווה שהחוק יאושר, ככתבו וכלשונו, בקריאה שניה ושלישית עוד במושב הזה", כתב ליברמן בחשבון הטוויטר שלו.

סגן שר הבריאות ח"כ יעקב ליצמן אמר: "התנגדנו לחוק הגיוס החדש כפי הוראת מועצת גדולי התורה. לאורך הדורות מסר עם ישראל את נפשו למען לימוד התורה וראה בו את הערך החשוב ביותר לעתיד העם היהודי. לא נסכים להגביל את לומדי התורה ולא נתמוך במתן סנקציות על בני ישיבות שתורתם אומנותם".

יו"ר ועדת הכספים ח"כ משה גפני אמר במהלך הדיון במליאת הכנסת: "איפה הבושה של העם היהודי שמדברים על לומדי תורה? אין בושה יהודית לחברים כאן! אני קורא למי שתורתו אומנותו, אף אחד מכם לא יעזוב את הלימוד שלא ישמע למה שמדברים פה, שלא יתחשב בזה. בזכותכם אנחנו קיימים".

לאחר אישור החוק כתב ח"כ יואל חסון (המחנה הציוני) בחשבון הטוויטר שלו: "החוק עבר בסיוע נחוש של 'יש עתיד' שהצביעה היום אמון בממשלת נתניהו כסיעה באופוזיציה, אירוע היסטורי מפוקפק... אם לא היתה תומכת, החוק לא היה עובר".

ח"כ ישראל אייכלר (יהדות התורה) אמר במהלך דיון על חוק הגיוס במליאת הכנסת:
"אין לכם שום זכות מוסרית להטיל סנקציות על לומדי התורה. אם לא תהיה לנו זכות ללמוד תורה בטהרתה ולחיות חיים יהודיים כמו שאבותינו ואבות אבותינו חינכו אותנו בדורות הקודמים, אין לנו שום זכות בארץ הזו".

ח"כ אייכלר הוסיף, "כור ההיתוך גרם לקרע בעם במשך שבעים שנה. הפתרון הוא לא לבולל את החרדים בתוך הצבא. הרי אתם פוחדים מבוגרי הציונות הדתית שנכנסים לדרגות גבוהות בצבא, ואתם מונעים מהם כניסה למטכ"ל כדי שלא יגרמו להדתה. האם אתם רוצים חרדים שימנעו כניסה של בנות ליחידות הצבא?"

אמש, לפני ההצבעה, איים ליצמן בפרישת מפלגתו מהקואליציה.

"יהדות התורה תצביע היום נגד חוק הגיוס החדש. שלא תחשבו לרגע שזה שלפיד בעד, יביא לשינוי בעמדתנו. לא נוכל להסכים לשום חוק שיגביל לומדי תורה בשום צורה. אם החוק הזה, כפי שהוא, יעבור בשלוש קריאות אנחנו נפרוש מהקואליציה", דברי ליצמן.

ח"כ אייכלר על חוק הגיוס