לא אמינות. מצלמות תעבורה
לא אמינות. מצלמות תעבורהצילום: נתי שוחט, פלאש 90

אמינות מצלמות התעבורה המשטרתיות עדיין נבדקת, ובינתיים לא מעט נהגים נמצאים במציאות של אי וודאות, חלקם עם רישיון שנשלל.

עו"ד אילון אורון, יו"ר וועדת התעבורה במחוז תל אביב של לשכת עורכי הדין, שלח בקשה דחופה לשר התחבורה הקוראת לבטל שלילה של נהגים כתוצאה מדיווח הצלמות השנוי במחלוקת. ביומן ערוץ 7 שוחחנו עמו.

עו"ד אורון מציין כי לצד הבדיקות הנחוצות לבחינת מהימנותן של המצלמות "יש דברים בלתי הפיכים" עבור חלקים נרחבים מהאוכלוסייה. בתקופה הזו "המשטרה לא מגישה כתבי אישום חדשים וזה יפה, אבל יש אנשים שמרצים בפועל עונש של שלילת רישיון נהיגה על ידי רשות הרישוי בגין צבירת אישומים המסתמכים על המצלמות, ולאנשים הללו אין פתרון. אם בעוד חודשיים או שלושה יחליטו שהכל מבוטל זה כבר לא יעזור להם. לכן פניתי לשר התחבורה בפניה לפני עתירה לבג"ץ ודרשתי שייתן צו בהוראת שעה ולפיו כל מי שרשיונו נשלל בסיטואציה כזו השלילה הזו תופסק והאיש יחזור לנהוג. אם יתברר שהמצלמה לא מזייפת יחזור להשלים את תקופת הענישה".

בדבריו מציין עו"ד אורון כי יש לכך תקדימים מתיקי שכרות כאשר היה ספק בפרטי הדיוק של מכשיר הינשוף. לאחר שניתן פסק דין שקבע שניתן לאכוף רק מכמות גבוהה יותר של אלכוהול שעליה מעיד הינשוף הרישיון הוחזר וכאשר נקבע מאוחר יותר שניתן לאכוף מכמות נמוכה יותר החזירו את הפסילה לקדמותה.

"אם רישיונם של אנשים נפסל בעקבות צילומי המצלמות אי אפשר יהיה לתקן את העוול שנגרם להם, אי אפשר להחזיר להם את הימים האבודים, שלא כמו קנס שניתן יהיה להחזיר אותו אם ירצו", אומר אורון ומוסיף: "כל אדם שהוא פסול רישוי בעקבות המצלמות שיפנה לעורכי דין שעוסק בתחומי התעבורה ויגיש בקשה להארכת מועד להישפט לגבי דו"חות שקיבל, וזאת על בסיס הכרזת המדינה שהמצלמות הללו מוקפאות ויש סימן שאלה על אמינותם".

"יאמרו שהודית, אבל אין משמעות להודאה הזו, כי זו הודאה מתוך כך שלא ידעת. הרכב שלך צולם לפני שלושה או ארבעה חודשים. אתה בכלל לא יודע אם נהגת או לו ובאיזה מהירות נהגת, כך שמשמעות ההודאה היא שאין לי אפשרות להתמודד עם המצלמות שהמדינה ראתה בהן כלי קדוש שאסור להטיל בו ספק. הוא עגל זהב שיש להשתחוות לו ולכן הודיתי בחוסר ברירה ועכשיו מתברר שהמלך עירום, ולכן זכותי לפתוח את הקלפים ולאפשר לי להקפיא את הפסילה שאני מרצה".

באשר לאפשרות התביעה של מי ששלילת רשיונו גרמה להפסד עבורו, אומר עו"ד אורון כי אפשרות זו בהחלט נמצאת לפניו. "למה לא?", ואולי בדיוק משום כך המדינה מתמהמהת בבדיקותיה? אורון מסכים: "נכון, ושמענו בתקשורת שיצאה משלחת סודית להולנד, כאילו מדובר בפעילות ריגול, כדי לחפש במסמכים ובארכיונים אם יש בדיקות שיכשירו את השרץ. גם בטכניון עשו בדיקה שהעלתה ספקות על האמינות של הכלי הזה. המשטרה מטילה איפול כדי שלא נדע מי נגד מי ולכן צריך להתמודד".