כך הגיע בנט ללמוד בחמ"ד

בחמ"ד מסכמים שבעים שנות חינוך, תורה והנהגה, וצועדים קדימה בכנס מנהיגי חינוך השמיני, שהתקיים בסימן 70 למדינה לאור חזון הנביאים.

רפאל לוי , כ' בתמוז תשע"ח

השר בנט בכנס החמ"ד
השר בנט בכנס החמ"ד
צילום: ששון תירם

למעלה מ-5,000 מחנכים, מנהלים, גננות ושלל בעלי התפקידים בחמ"ד, התכנסו אתמול (ב') בבנייני האומה לכנס מנהיגי החינוך השמיני של החמ"ד.

בכנס השתתפו שר החינוך נפתלי בנט, מנכ"ל משרד החינוך שמואל אבוהב, יו"ר הסתדרות המורים הדתיים גד דעי והד"ר אברהם ליפשיץ - ראש מנהל החמ"ד.

שר החינוך בנט ברך את המחנכים והמחנכות ואמר "בשבוע הזה לפני 12 שנה פרצה מלחמת לבנון השניה. המלחמה הזו שינתה לי את החיים. טענה רווחת באותם הימים היתה שמדינת ישראל לא הביאה תוצאות כפי המצופה. אני חלוק על הקביעה הזו, אך היתה לי בעיה אחרת- בעיה עם הרוח. הרוח שלנו נפגעה שם. כשיש רוח, גם עם ימ"חים לא מלאים, אנחנו מתרוממים".

השר המשיך, "יצאתי מהמלחמה הזו מודאג, והיא שהובילה אותי למשימת חיי- חיזוק הרוח של עם ישראל. כשאני עומד פה באולם הזה ורואה אחרי שלוש שנים בהן אני מבקר בשדה ורואה את פועלכם – אנשי החינוך- אני יכול לומר בביטחה- הרוח היהודית, הרוח הישראלית, הרוח הציונית, איתנה מתמיד".

בנט שיתף מחוויתיו כילד, "במושבי הלימוד בכנס עסקו היום בקליטת העליה ובלימוד התורה בחמ"ד, ואני רוצה לספר סיפור אישי שהתווה לי דרך. כשהייתי ילד בגן, הוריי חזרו משליחות ואת אחיי הגדולים היה צריך לרשום לבית ספר בחיפה, בה גרנו. החינוך היהודי בחו"ל כולל התייחסות למסורת ולמורשת ישראל ולכן כשהוריי חיפשו בית ספר, הם ניגשו לאחת ממנהלות בתי הספר הממלכתיים בעיר ושאלו אותה אם לומדים כאן תנ"ך. המנהלת הצטדקה ומיד אמרה 'לא אין לכם מה לדאוג, התכנים האלו לא נכנסים לבית ספרנו'".

"וכך קיבלו הוריי החלטה לשלוח את אחיי ובהמשך אותי- למוסדות החמ"ד, ואני גדלתי בחמ"ד ובבני עקיבא ועל כך אני חייב להם. אולם התנ"ך לא שייך רק לדתיים, התנ"ך הוא נכס של כל עם ישראל. הזכות להכיר את התורה, את חגי ישראל ומורשת ישראל וגם לאהוב אותם, זו הזכות של כל ילדי ישראל ואנחנו נפעל כדי שלכולם תהיה אותה זכות ליטול מהמורשת המופלאה של עם ישראל".

מנכ"ל משרד החינוך שמואל אבוהב הצטרף אף הוא לברכות ואמר "הנשיאה המשותפת בנטל, העמידה תחת האלונקה, אלו מאפייני הציונות הדתית, המביאה עימה סולידריות למערכת החינוך".

הרב ד"ר אברהם ליפשיץ אמר, "70 שנה למדינת ישראל, לאור חזון הנביאים אנחנו זוכים לממש בעצם חיינו את מה שחזו הנביאים- "כה אמר ה' צבאות עוד ישבו זקנים וזקנות וישחקו ילדים וילדות..." אנו זוכים לחיות את החלום, את מה שאבותינו חלמו אנו זוכים לממש ואסור לנו לקחת זאת כמובן מאליו. מבחן התורה שלנו בחמ"ד, הוא מבחן האהבה וההכלה, לאהוב כל אחד מישראל. להיות רגישים. לשמוע את כל הגוונים בעם".

במהלך היום דנו המשתתפים במושבים ובפאנלים השונים על דמותו של החמ"ד ועל האתגרים עימם הוא מתמודד בעידן המודרני, כמו ערכי המשפחה היהודית, חינוך לצניעות בדור של מסכים, אתגר לימוד תורה והקשיים שעוד צפויים לנו, לימוד תורה לבנות והעצמה נשית בחמ"ד, חינוך לתפילה, הבנית המציאות התקשורתית שכולנו צורכים ועוד.

בין מעבירי השיעורים ניתן היה לשמוע את הרב שמואל אליהו, הרב אלי סדן, הרבנית חנה הנקין, הרב אורי שרקי, הרב יובל שרלו, פרופ' יונתן הלוי, הרבנית נעה הכהן, הרב דב זינגר, דובי וינרוט, תאטרון חצות, האלוף יעקב עמידרור, האלוף אלעזר שקדי, ד"ר אברהם ליפשיץ ראש מנהל החמ"ד, ועוד.
במקביל התקיימו השתלמויות המחולקות למקצועות השונים ולאחריהן מושבי בחירה בשלל נושאים.

בנוסף, לאורך היום הוצגו בחלל בנייני האומה תערוכות ייחודיות הכוללות צילום, וידאו ארט, טקסטים שנכתבו ע"י מנהיגי החינוך השונים וכן נתונים מרגשים שייחשפו לראשונה בכנס על הגידול בחמ"ד בשבעים השנים האחרונות.

את הכינוס סיים טקס הענקת אותות הצטיינות מטעם החמ"ד לדמויות הראויות להוקרה, שלווה במיצג אור קולי ייחודי המסכם שבעים שנות תורה, התיישבות, ביטחון, ציונות, כלכלה וערכים. במהלך הטקס, אותו הנחתה סיון רהב-מאיר וליווה מוזיקלית הזמר עמיר בניון, הוענקו אותות הוקרה לרב שמואל אליהו, ליו"ר הסוכנות היוצא נתן שרנסקי, למשה זר ולעזרא יכין.

את אות התורה העניקו לרב שמואל אליהו נציגי תלמידי החמ"ד שסיימו על הבמה לימוד 70,000 פרקי תנ"ך ומשניות.

את אות העליה קיבל יו"ר הסוכנות היהודית היוצא שרנסקי, מתלמידה עולה חדשה מראדה שבתימן שנמצאת פחות משנתיים בארץ, תלמידת חמ"ד חב"ד עוזיאל באר שבע, שריגשה את הקהל עד דמעות והעניקה לשרנסקי ספר תהילים כהוקרה על פועלו בתחום העליה.

יעל שבח אלמנתו של הרב רזיאל שבח הי"ד העניקה את אות ההתיישבות למשה זר, גואל הקרקעות של השומרון.

שובה מלכה, הנערה שנפצעה בפיגוע לפני כחודש, שלחה ברכה מצולמת לעזרא יכין אף שנבצר ממנה להגיע בשל מצבה הבריאותי. יכין קיבל אות הוקרה בנושא ביטחון וירושלים.טוען....