רבלין מבהיר לחמאס: עזה לא תשוקם

"כל עוד חמאס ימשיך לנהל את עזה כשהוא פועל ומחזיק את גופות חיילנו שלא שבו מהקרב - עזה לא תשוקם", אמר הנשיא רבלין בהר הרצל.

תגיות: עזה חמאס עזה
עוזי ברוך - ערוץ 7 , כ' בתמוז תשע"ח

מבצע צוק איתן
מבצע צוק איתן
צילום: רויטרס

נשיא המדינה, ראובן (רובי) ריבלין, נשא דברים היום (שלישי) בטקס האזכרה לחללי "צוק איתן" במלאת ארבע שנים. בטקס השתתפו בני המשפחות השכולות, ראש הממשלה, בנימין נתניהו, סגנית יו"ר הכנסת רויטל סוויד, והרמטכ"ל, רב-אלוף גדי איזנקוט.

"במערכת צוק איתן נלחמנו על שגרת החיים", אמר הנשיא בפתח דבריו והוסיף: "זו הייתה מלחמה כדי להחזיר ולשמר את חיי היום יום של תינוקות, ילדים, נשים, זקנים וגברים ביישובים, בשבילים, בדרכים, ברחובות, בגני הילדים ובבתי הספר, בכיתות הלימוד בחדרי האוכל בבתים ובשדות. הייתה זו מערכה מוצדקת ומוסרית, של מדינה ריבונית המבקשת להגן על אזרחיה מפני הטרור."

הנשיא אמר עוד: "בחודשים האחרונים ארבע שנים אחרי המערכה, השקט היחסי שליווה אותנו מאז 'צוק איתן' שב ומאותגר. תושבי עוטף עזה שהם עוטפי מדינת ישראל, סובלים מהפגנות אלימות, פעילות טרור, ניסיונות לחצות את הגדר, לחפור מנהרות, ירי רקטות והבערת שדות, הכול תוך ניסיון לפגוע בריבונותה של מדינת ישראל. מדינת ישראל ערוכה לכל תרחיש ותדע להתמודד עם כל איום. איננו ששים אלי קרב. אולם לא נסבול שיבוש חיי השגרה של אזרחי ישראל. על כל הפרה כזו נגיב במהירות ובעצמה."

הנשיא התייחס בדבריו לצורך בשיקום עזה והדגיש: "אנו מצרים על תושבי עזה שנמקים תחת עול החמאס, על הילדים החיים במצוקה, בהעדר תשתיות בסיסיות, ללא תנאים סניטריים במחסור של מזון ובתנאי אבטלה קשים. ישראל הייתה ונשארה הגורם היחיד באזור שמעביר צרכים מינימליים לרווחתם של תושבי עזה ובכל מצב, אך עלינו להיות ברורים: כל עוד חמאס ימשיך לנהל את עזה כשהוא פועל, אך ורק למען מטרה אחת - השמדת מדינת ישראל ותקיפת אזרחיה, ומחזיק את גופות חיילנו שלא שבו מהקרב - עזה לא תשוקם."

בסיום דבריו פנה הנשיא לבני המשפחות השכולות ולבני משפחת גולדין ושאול: "בשביל השגרה שלנו, בשביל השקט שלנו, אתם שילמתם את המחיר היקר מכול. מי שאיבד את היקר לו, לא ימצא נחמה. אין נחמה. ביום הזה בשנה אנו מחבקים אתכם. הלוואי ויכולנו להקל במעט את כאבכם, ואת כאבם של פצועי הגוף והנפש הנושאים בגופם את מאורעות הקרב יום יום ונאחל להם שיקום מהיר והחלמה מלאה. נזכור את אורון והדר, שיצאו בשמנו לקרב ולא שבו ונשוב ונצהיר שמדינת ישראל מחויבת ותעשה כל שבידיה וכל שצריך בכדי להשיבם הביתה."

ראש הממשלה בנימין נתניהו נאם אף הוא בטקס ואמר, "אנחנו ממשיכים להשקיע מאמצים גדולים בהחזרתם של לוחמינו – אורון שאול והדר גולדין. לא הכל גלוי לעין – וטוב שכך. זוהי מחויבות שתימשך עד שובם בלא הפוגה. כך גם לגבי אזרחינו שמוחזקים ברצועת עזה – אברה מנגיסטו והישאם א-סייד".

"אני ממליץ לשליטי עזה לבחור ברגיעה. אם יבחרו בהסלמה – המחיר שישלמו יהיה בלתי נסבל, בלתי נסבל להם. אנחנו נפעל בכל מקרה מתוך רגישות מרבית לחיי לוחמינו", הוסיף נתניהו.