יו"ר הכנסת עם יו"ר הפרלמנט הסלובקי
יו"ר הכנסת עם יו"ר הפרלמנט הסלובקידוברות הכנסת

יו"ר האסיפה הלאומית הסלובקית, אנדריי דנקו, וראש קבוצת הידידות סלובקיה-ישראל, חבר הפרלמנט מרטין גלבץ', הודיעו הערב (שלישי) במפתיע מדינתם תפתח מרכז תרבות בירושלים.

ההכרזה מגיעה לאחר ביקור משלחות צ'כיה וסלובקיה היום בכנסת, ובקשת יו"ר הכנסת יולי אדלשטיין מעמיתו הסלובקי לפעול בעקבות צ'כיה ולפתוח מרכז תרבות בירושלים.

נכון להיום, אין לסלובקיה כל נציגות רשמית בירושלים ואין בישראל כלל מרכז תרבות ומידע סלובקי.

בארוחת הערב לרגל ציון 100 שנה לצ'כוסלובקיה ו-70 לישראל, בנוכחות יו"ר הכנסת וחברי כנסת נוספים, אמר גלבץ' "אני שמח להכריז, כי על דעת ראש ממשלת סלובקיה והשרים הנוגעים בדבר, סלובקיה תקים את מרכז התרבות שלה לירושלים. כולי תקווה שזהו הצעד הראשון מתוך שורה של צעדים שעוד יגיעו בהמשך".

גלבץ' סיפר כי במהלך היום, בעקבות השיחות שהתנהלו בכנסת עם היו"ר אדלשטיין, הבינו חברי המשלחת הסלובקית ביתר שאת את חשיבות כינון נציגות סלובקית בירושלים.

אדלשטיין אמר בתגובה: "זהו הישג מדיני אדיר עבור ישראל, והפתעה נעימה לכולנו. המשלחת הסלובקית, בראשות ידידי יו"ר האסיפה, נמצאת בישראל פחות מיומיים, וחבריה כבר הבינו את החשיבות של נציגות סלובקית בבירתנו ירושלים. אני מודה להם על המאמצים הגדולים שעשו מול הממשל ואני סמוך ובטוח שכשאשר תגענה לכאן משלחות נוספות גם הן יבינו: ירושלים היא בירת ישראל הנצחית".