מסע לפולין
מסע לפוליןצילום: פלאש 90

המחלקה הכלכלית בפרקליטות המדינה ורשות ההגבלים העסקיים הגישו כתבי אישום לביהמ"ש המחוזי בירושלים נגד 13 נאשמים, מתוכם 5 חברות, בפרשת קרטל המסעות לפולין.

כתבי האישום כוללים, כל נאשם על פי המיוחס לו בכתבי האישום, עבירות של הסדר כובל, קבלת דבר במרמה בנסיבות מחמירות, הלבנת הון ושוחד ועבירות נוספות. בין הנאשמים גם מנהלי 4 סוכנויות נסיעות המארגנות את מסעות בני הנוער לפולין, בגין חלקם בקרטל בתחום.

על פי כתבי האישום, בשנת 2010 סיכמו ביניהן החברות י. הלל ושות', טיולי הגשר לעולם, אקדמי טרוול ודיזנהאוז, כי לא יתחרו האחת בשנייה על הוצאת משלחות לפולין מטעם בתי ספר שבעבר נסעו עם כל אחת מסוכנויות הנסיעות.

הסכם זה שרד עד פרוץ החקירה הגלויה של חוקרי רשות ההגבלים העסקיים והיחידה הארצית למאבק בפשיעה הכלכלית בינואר 2016.

להסכם היו שותפים מנהלי החברות - פיני גינזבורג, נחמן קידר ושמעון רגב, וכן מנהלי תחום פולין בחברות – צבי סער, איילת יונגסטר, אהרון טורוביץ' ומשה הרטמן. כן, מואשם מנכ"ל איסתא, אחישי גל, בגין חלקו בהסדר שנערך ימים ספורים לפני הפתיחה בחקירה הגלויה.

על פי כתב האישום, קיבלו הנאשמים במרמה את עצם היותם זכיינים של משרד החינוך להוצאת משלחות תלמידים לפולין. בעקבות המרמה, כך על פי כתב האישום, התקבל אצל החברות סכומים גבוהים המסתכמים במאות מיליוני שקלים.

בעקבות כך, מבקשת המדינה לחלט לנאשמים סכומי כסף גבוהים בסך עשרות מיליוני שקלים. בכתבי האישום מואשמות החברות הלל וגשר גם בכך שתיאמו את הצעות המחיר שלהן לקופ"ח מכבי, לשירות בתי הסוהר ואף ליד ושם. כמו כן, מואשמת חברת אקדמי טרוול במתן שוחד לגורמים שונים בקשר עם המסעות לפולין.

כתבי האישום מייחסים לנאשמים ביצוע העבירות בנסיבות מחמירות לנוכח פרק הזמן הרב שבו בוצעו המעשים, לנוכח טובת ההנאה שהפיקו הנאשמים ממעשיהם ובפרט לנוכח אופי המוצר – מסעות לפולין – והפן הערכי הנלווה להם.