השיר TOY: ליוניברסל אין קייס

עו"ד סער גרשוני מעריך כי המחלוקת סביב השיר TOY תסתיים בפשרה, "דורון מדלי לא ירצה לעמוד מול יוניברסל בבית משפט".

בני טוקר , כ"א בתמוז תשע"ח

השיר TOY: ליוניברסל אין קייס-ערוץ 7
נטע ברזילי
צילום: רויטרס

עו"ד סער גרשוני מתמחה בדיני קניין רוחני וזכויות יוצרים מעריך בערוץ 7 כי המחלוקת סביב השיר TOY תסתיים בפשרה.

נזכיר כי תאגיד המוזיקה יוניברסל שלח מכתב התראה לפני תביעה ליוצרי השיר TOY, דורון מדלי וסתיו בגר, שבו נכתב שחלק מהשיר הועתק. במכתב נטען כי חלק מהשיר TOY מזכיר את Seven Nation Army של להקת הווייט סטרייפס.

גרשוני הסביר, "בעבר כשהיו טוענים להעתקה היו מתכוונים שמעתיקים תווים או את הלחן כאן למיטב ידיעתי על פי הפרסום הטענה היא לא על העתקת תווים או לחן אלא על העתקת חלק מההרמוניה, קטעים מהפזמון החוזר של אותו השיר. לפי הבנתי הם טוענים שהם יצרו הרמוניה, שניים או שלושה תווים שונים ביחד, והטענה שהיוצרים של השיר TOY העתיקו חלק מההרמוניה של הפזמון.

אם תשים את השירים אחד ליד השני ותעשה סקר הרוב המוחלט יגידו לך שזה לא דומה למעט אולי אוזן של מוסיקאי או מלחין. לדעתי האישית אם אלו הן הטענות קשה לי לראות איך יוניברסל יצליחו להוכיח בבית משפט את הטענה שלהם".

לדבריו קשה להוכיח גניבה של זכויות יוצרים כאשר מדובר בקטע ספיציפי של הרמוניה, "הרמוניות ומלודיות אני מניח שקיימות מאות בשנים, אי אפשר להמציא את הגלגל ולכן קשה לי לראות איך יוכיחו את זה בבית משפט גם אם אכן יש כאן אותה מלודיה, ייתכן שהמלחין כתב את זה בהשראה או חשב על משהו דומה. השיר הזה גם רץ כמה חודשים, למה הם המתינו עד עכשיו, יתכן שמדובר פה בשיקולים עסקיים אולי ניסיון לקבל איזה אחוז מהרווחים".

עו"ד גרשוני מעריך שיוצר השיר TOY יעדיף להגיע לפשרה עם יוניברסל, "אם מדברים על האופציה של לעמוד בבית משפט מול יוניברסל הגדולים, אני מעריך שדורון מדלי יעדיף להגיע לפשרה ולא לעמוד מולם".

יוצר השיר, דורון מדלי, מסר בתגובה לפרסומים: ''אני לא יכול להתראיין על הנושא מכיוון שמדובר בעניין משפטי. הכל יהיה בסדר".