נכים מתקשים להתפלל במערת המכפלה

ח"כ סמוטריץ' דורש מיו"ר ועדת חוץ וביטחון לכנס דיון בנוגע להנגשת מערת המכפלה בחברון. הפתרון לסוגייה נמצא על שולחנו של ליברמן.

אורלי הררי - ערוץ 7 , כ"א בתמוז תשע"ח

נכים מתקשים להתפלל במערת המכפלה-ערוץ 7
מערת המכפלה
צילום: אלירן אהרון

ח"כ בצלאל סמוטריץ' (הבית היהודי) דורש מיו"ר ועדת חוץ וביטחון ח"כ אבי דיכטר (הליכוד) לכנס דיון בוועדה בנוגע להנגשת מערת המכפלה בחברון.

''המצב כיום בו מערת המכפלה אינה מונגשת פוגעת קשות באוכלוסיה רחבה של בעלי מוגבלויות ונכים שאינם זוכים להגיע להתפלל בקברי האבות. פגיעה שאינה מתקבלת על הדעת", כתב סמוטריץ' במכתב ששיגר לדיכטר.

לדבריו, נושא ההנגשה אינו עומד במחלוקת פוליטית בין ימין לשמאל וקיימת לגביו תמימות דעים בחשיבותו ובצורך למציאת פיתרון.

ח''כ סמוטריץ' הזכיר כי בשאילתא של חבר הכנסת יעקב מרגי שנענתה בכנסת בנובמבר 2017 על ידי סגן שר הביטחון הרב אלי בן דהן, נאמר כי סוגיית ההנגשה עומדת לפיתחו של שר הבטחון ועל מנת שדבר זה יקרה הוא נדרש לקבל שתי החלטות מדיניות: הפקעת סמכויות תכנון מעיריית חברון והפקעת השטח לצורך בניית המעלית.

''למותר לציין כי פעולה זו מגובה על ידי חוות דעת משפטית שניתנה על ידי גורמי המקצוע הרלוונטים וכי זו עמדתם המקצועית של יועמ"ש יו"ש ומתאם פעולות הממשלה בשטחים", כתב סמוטריץ'. ''ישנה דחיפות מיוחדת לפתרון הנושא כיוון שהפתרון קיים והוא מונח כבר כמה חודשים על שלחן השר לאישורו הסופי.

''אשר על כן אבקש כי תכנס דיון בעניין כדי לראות היכן הדברים עומדים וכן על מנת לקדם את האישורים הנדרשים", הוסיף חבר הכנסת מהבית היהודי.

פעיל הימין שי גליק, מנכ"ל ארגון ''בצלמו'' המלווה את המאבק להנגשת מערת המכפלה לנכים, מסר ''אני מברך על פנייתו של ח''כ סמוטריץ' וקורא לשר הביטחון לשים סוף לעוול הזה. גם לנכים תושבי יהודה ושומרון יש זכויות אדם כמו לכל נכה במדינת ישראל.

''אחרי שמבקר המדינה ונציבות שויון זכויות קבעו מפורש שחייבים להנגיש את המקום אני קורא לשר הביטחון להנגיש את המקום מיידית", הוסיף גליק.