מפגן ניאו-נאצי לפני מכבי תל אביב?

בשבוע הבא תתארח מכבי ת"א אצל פרנצווארוש ההונגרית הידועה ככזו עם קהל אוהדים קיצוני. "רק דגלי הונגריה יאושרו בכניסה"

נרי וייס - ערוץ 7 , כ"א בתמוז תשע"ח

אנטישמיות ביציע. אוהדים מצדיעים במועל יד
אנטישמיות ביציע. אוהדים מצדיעים במועל יד
צילום מסך ערוץ 20

אחרי שהתמודדה מול מחאה פרו-ערבית במחנה האימונים, מכבי ת"א תעבור גם את זו הניאו-נאצית? ביום חמישי הבא תחל סגנית האלופה מת"א את מסעה האירופי במסגרת הסיבוב הראשון של מוקדמות הליגה האירופית לעונת 2018/19, כשתשחק מול פרנצווארוש ההונגרית.

הצהובים מת"א שבמחנה האימונים שלהם שקיימו בשבוע שעבר נתקלו בפעילים פרו-ערבים, שדרשו לבטל את משחק האימון מול אפואל ניקוסיה הקפריסאית במדיה משחק כוכב נבחרת ירדן, הפעם צפויים להיתקל במפגן שנאה גדול עוד יותר.

קהל אוהדי הקבוצה ההונגרית ידועים ככאלה המזוהים עם המפלגה הימנית-קיצונית במדינה, כשאף הביאו לא פעם לעונשים קשים מצידה של ההתאחדות ההונגרית כנגדם בשל התנהגותם הגזענית. גם ארגון הכדורגל האירופי, אופ"א, העניש בעבר את הקבוצה ההונגרית על התנהגות אוהדיה האלימים ב-2012.

החשש מהתפרעות נוספת, בעלת נופח אנטישמי וניאו-נאצי הביאו את נשיא המועדון ההונגרי לכנס היום (רביעי) מסיבת עיתונאים בה ביקש בצורה חד-משמעית מאוהדי קבוצתו להימנע מכל גילויי אנטישמיות. "התקדמנו הרבה מאז 2012, השאלה היא האם האוהדים שלנו הבינו את המסר ואיך להתנהג כמו שצריך באירופה".

הנשיא קובאטוב יודע כי מפגש מול קבוצה מישראל עשוי להביא את אוהדיו להתפרע בצורה אלימה ואנטישמית, ובמסיבת העיתונאים הבהיר כי המועדון יעשה הכל בכדי למנוע מצב שכזה. "מדיניות הכנסת השלטים במשחק מול מכבי תל אביב תהיה מאוד קשה", אמר קובאטוב ופירט, "רק שלטים שקשורים בקבוצה או דגלי הונגריה יאושרו להכניסם לתוך האצטדיון".

עוד ביקש הנשיא מאוהדי הקבוצה לנהוג באיפוק ובסובלנות, לא לקרוא קריאות גזעניות, לא לבצע תנועות ניאו-נאציות או אנטישמיות בכלל והבהיר שסממנים ניאו-נאציים לא יוכנסו לאיצטדיון שמכיל יותר מ-23 אלף מקומות.

אגב, מי שמכיר את מכבי ת"א מקרוב, בשורות הקבוצה ההונגרית הוא מגנה החדש, הקרואטי מרסל הייסטר שחתם בשורותיה היום, לאחר שבעונה האחרונה שיחק במדי בית"ר ירושלים.

בכל מקרה נראה כי המכבים מת"א ייתקלו במפגנים אנטישמיים במהלך שהותם בהונגריה, כשאת זה לא יוכלו הנשיא קובאטוב ואופ"א לאכוף.

‫הצעות והערות ניתן לשלוח לדואר אלקטרוני: neri@inn.co.il