אישר את המהלך. האפיפיור פרנציסקוס
אישר את המהלך. האפיפיור פרנציסקוס צילום: רויטרס

בחודש מאי האחרון הודיע האפיפיור פרנציסקוס כי הוא מאשר להתחיל בתהליך שבסופו יוכרז הכומר אוגוסט הלונד, ראש הכנסייה הקתולית בפולין בזמן מלחמת העולם השנייה, כ"קדוש".

ההודעה עוררה סערה בקרב ארגונים יהודיים ברחבי העולם ששלחו מכתבי מחאה לוותיקן בדרישה לבטל את התהליך בטענה כי הכומר הלונד היה אנטישמי והסית פעמים רבות נגד יהודים.

הוועד היהודי-אמריקאי שלח לוותיקן מכתב ובו ציטוטים של הלונד נגד היהודים, בהם הוא כותב על היהודים "יש חובה להתרחק מההשפעה המוסרית המזיקה של יהודים, להתרחק מהתרבות האנטי-נוצרית שלהם, ובמיוחד יש להחרים את התקשורת היהודית". הלונד גם תקף את היהודים על כך ש"אינם מאמינים בישו".

הרב ג'ק רוזן, מנהל האגף לעניניים בין-דתיים בוועד היהודי-אמריקאי, אמר בראיון לסוכנות הידיעות AP כי הכומר הלונד גם סירב לגנות את רציחתם של 40 יהודים במהלך פוגרום קיילצה בשנת 1946.

"המשך הליך הכרזתו של הכומר הלונד כקדוש ייראה ביטוי של אישור לגישה השלילית שלו כלפי יהודים. קשה מאוד לראות כיצד ניתן לטעון שהאיש היה מופת לקדושה כאשר הנתונים ברורים כל כך" אמר רוזן.

גם מרכז שמעון ויזנטל אמר כי הכרזתו של הכומר הלונד כ"קדוש" יעודד את ממשלת פולין "במאמציה לשכתב את ההיסטוריה" לדברי המכון.

עם זאת, הכומר הפולני בוגוסלב קוזי'ול, המקדם את תהליך הפיכתו של הלונד לקדוש, אמר, "המבקרים התמקדו בחלקים השליליים בדבריו של הכומר הלונד, אבל אינם מצטטים חלקים אחרים וחיוביים יותר בדבריו על היהודים".