בשטח עם פעילי "יד לאחים"

התלווינו לאחד מסיורי השטח הרבים של שמעון אברג'ל, רכז השטח של ארגון הפעילים 'יד לאחים' וכבר בראשיתה של הנסיעה הוא מקבל עוד שיחה אחת מיני רבות ובה אזרח מודאג מספר על פעילי מיסיון שהוא רואה באחת מפינות הרחוב בתל אביב כשהם מחלקים חומרי תעמולה והסברה נוצריים.

"צריך להזהיר אנשים שלא יפנו אליהם ולא ידברו איתם. להפחית חשיפה שלהם לאנשים שלא מבינים שמדובר באנשי מיסיון. אנחנו באים להזהיר אותם, לפנות אליהם בצורה מכובדת מבלי לזלזל בהם ולומר להם 'אתם אנשים בוגרים ולא נראה לנו שאתם צריכים להיכנס לעניין הזה של כת", אומר אברג'ל וכשהוא נשאל אם המשמעות היא שהוא הולך כעת לעימות עם אותם אנשי מיסיון הוא מבהיר: "בדרך כלל אנחנו לא מתעמתים. אנחנו לא מחפשים את המקומות האלה אלא רק להציל את הציבור מהם ולהזהיר אנשים שלא יפנו אליהם".

אברג'ל מציין כי גם אם הדבר יישמע מפתיע דוכני המיסיון הללו מוצבים בלב תל אביב ברישיון שניתן להם מהעירייה. "זה דבר בעייתי כי יש כאן פעילות מיסיון במרחב הציבורי, אבל העירייה נותנת להם רישיונות".

הגענו אל דוכן המיסיון ואברג'ל מראה עד כמה מבלבל יכול להיות דוכן תמים שכזה, דוכן שרבים מהאזרחים יעברו לידו ולא יחושו שמאחוריו עומדת מגמה מסיונרית. אנשי 'יד לאחים' מקבלים פנייה מאזרחים על התמקמותו של דוכן שכזה ומשגרים למקום פעיל שיזהיר את הציבור הרחב.

ניסינו לשאול את מקימי הדוכן אם הם מכירים את אנשי 'יד לאחים' ופעילותם, אבל אלה, אולי כצפוי, סירבו להגיב ולהתראיין.

אברג'ל מספר כי במהלך הדקות בהן היינו במקום אתו הגיע גורם בכיר יותר בכת המיסיון שהציבה את הדוכן, והדבר מלמד על לחץ כלשהו מסיבה לא ברורה שנגרם שם בעקבות הגעת אברג'ל למקום. "יש אצלם לחץ ולא מובן למה".

חלפו עוד מספר דקות ואברג'ל פוגש עובר אורח שמתעניין בדוכן ובמה שמאחוריו. אברג'ל מסביר מהי כת 'עדי ה'' המבקשת להביא את הציבור היהודי להתקרב אל הנצרות מבלי שהמגמות האמתיות ברורות לו מלכתחילה. אברג'ל מסביר ומספר גם על הכספים הרבים שמעבירה הכת לנצרכים על מנת לקרב אותם אליה.

מידי ערב יוצאים שלושה צוותים לפעילות בפתחיהן של קהילות מיסיונריות שונות, ואנשי 'יד לאחים' מתריעים בפני הנכנסים לכנסיות המיסיונריות על הסכנה והתרמית שבדבר. בנוסף מתקיימות פגישות תיאולוגיות רבות עם אנשים שקלעו לרשת המיסיונרית ונערכים מפגשים והרצאות - כדי להציף את הבעיה.

בארגון מדווחים כי ברחבי הארץ פזורות לא פחות ממאה ושישים קהילות מיסיונריות ובכל אחת מהן בין בודדים למאות. בממוצע יש כמה עשרות בכל קהילה כזו. המושג 'קהילה' היא שם מיסיונרי מכובס לכנסיה", אומרים בארגון ומציינים כי הכנסיות-קהילות הללו פזורות ב-42 ערים ובכל ערב קיימים כעשרה מוקדי פעילות. כל אלה מנותבים על ידי חמישה ארגוני מיסיון מרכזיים.

פעילות המיסיון גועשת גם ברשת. מאות רבות של אתרי מיסיון פועלים בעברית.

והאם כל אלפי חברי הקהילות הם גם מסיונרים העוסקים בפעילות אקטיבית? ביד לאחים משיבים: "כן בהחלט. העיסוק במיסיון הוא חלק מתפיסתם האמונית נוצרית. כולם מיסיונרים בפועל".

אברג'ל מבהיר כי בניגוד לנדמה למי שאינו מעורה בפרטים המונח מיסיון אינו נחלת העבר האירופי אלא נחלת ההווה במדינת ישראל. "זו התמודדות יומיומית. הקהילות האלה פעילות וכל אדם שנכנס לקהילה כזו צריך להשקיע הרבה מאוד משאבים כדי להוציא אותו מזה".

על תחושתו האישית אומר אברג'ל, "יש תחושה דולה של שליחות להציל יהודים שלצערינו בגלל קשיים נפלו למלכודות המיסיון בשקרים ובתחכום שלהם, ואנחנו בצוותים גדולים פועלים בכל הארץ כדי למנוע מיהודי אחד שהיה במצב של נפילה ובקושי מלהגיע לאותה התעסקות בקהילות המשיחיות הללו".

תגובת תנועת 'עדי השם': "למרות התקפות של ארגונים קיצוניים-מיליטנטיים, מדינת ישראל מגנה על זכותם של מיעוטים שונים לחופש ביטוי וחופש דת. הדבר מאפשר לעדי־השם לבצע בנימוס ובשלום את פעילות הפצת מסר המקרא (התנ"ך והברית החדשה) לאנשים מכל רקע, דת ולאום - בכל העולם, בכ-240 מדינות בהן הם פעילים. למטרה זאת האתר הרשמי של הארגון כרגע זמין ביותר מ-900 שפות."

מצאתם טעות בכתבה או פרסומת לא ראויה? דווחו לנו