איפה הילד

הכנס האנטי-ישראלי בכנסת הוא רק חלק מקמפיין פלשתיני, שבסיוע ארגוני שמאל עושה שימוש ציני בילדים פלשתינים כדי להשחיר את פני המדינה

ניצן קידר - ערוץ 7 , כ"ב בתמוז תשע"ח

מרצ, המחנ"צ ושוברים שתיקה בשיתוף פעולה עם ארגוני BDS. הכנס שהתקיים בכנסת השבוע
מרצ, המחנ"צ ושוברים שתיקה בשיתוף פעולה עם ארגוני BDS. הכנס שהתקיים בכנסת השבוע
צילום: הדס פרוש, פלאש 90

יום חג היה בכנסת השבוע לחברי הכנסת הערבים, שיזמו יחד עם מרצ והמחנה הציוני את כנס 'דור ללא עתיד – ילדים תחת כיבוש', שעסק בתוככי הכנסת במצבם של ילדי עזה.

די היה לראות את האורחים כדי להבין את שיתוף הפעולה של נציגים ממדינות אירופיות כולל מהאיחוד האירופי, עם אנשי בצלם, שוברים שתיקה, לוחמים לשלום, רופאים לזכויות אדם, המוקד להגנת הפרט וארגונים נוספים שנתמכים בכספים זרים ופועלים למען האג'נדה הפלשתינית.

לא מדובר באירוע מקרי. בחודשים האחרונים מנהלים הפלשתינים ותומכיהם קמפיין מתוזמר היטב, שמטרתו להשחיר את שמה של ישראל דווקא בתחום זכויות הילדים ובני הנוער. אחת הדוגמאות הבולטות והמוכרות מהחודשים האחרונים היא של המחבלת עהד תמימי. ארגון אמנסטי לדוגמה טען כי "הרשויות הישראליות זלזלו בפרשת תמימי בכל ההתחייבויות שלהן להגן על ילדים על פי המשפט הבינלאומי".

מקרה אחר שחשף ארגון NGO MONITOR נוגע לסוכנות יוניצ"ף-פלשתין, שהובילה בשיתוף עם ארגונים אנטי ישראליים קמפיין לצירוף צה"ל לרשימה השחורה של האו"ם בנושא הפרת זכויות ילדים. רשימה שחורה זו מורכבת כמעט כולה מארגוני טרור כמו דאע"ש, אל-קאעידה, בוקו חראם והטאליבן, לצד מליציות ממדינות הסובלות מסכסוכים פנימיים.

אלא שבמקביל יוניצ"ף חטא למטרותיו שלו. מטרה עיקרית בתוכנית "ילדים ועימות מזוין" של האו"ם, שבמסגרתה פועלת סוכנות יוניצ"ף, היא לסיים את הניצול של ילדים כלוחמים וכחיילים. למרות שארגוני הטרור השתמשו בהם, גם בעימות האחרון בגדר הגבול בעזה, אין בנמצא כמעט ראיות לכך שמשאבי יוניצ"ף-פלשתין מוקדשים לחשיפות מסוג זה.

כך למשל באחד הדו"חות האחרונים שפרסם יוניצ"ף נכתב ש"בעזה, קבוצת העבודה לא הייתה מסוגלת לתעד מקרים של גיוס ילדים ושימוש בילדים בעימות מזוין בשל מספר גורמים, לרבות הגנה וסיכוני ביטחון הקשורים לאיסוף מקיף ומפורט". כלומר, כשמדובר בתיעוד מה שמוגדר כהפרה ישראלית של זכויות אדם, כל האמצעים כשרים. כשמדובר בפלשתינים, יש קשיים.

ב-NGO MONITOR זיהו את המערכת המשומנת שפועלת כדי להסית בנושא הזה נגד ישראל. היא כוללת כמה ארגונים פלשתיניים, ישראליים ובינלאומיים התומכים בתנועת ה‑BDS ומובילים קמפיין מאורגן וממומן נגד צה"ל. חלק מהארגונים קשורים קשר ישיר לחזית העממית, ארגון שמוגדר באירופה ובארצות הברית כגוף טרוריסטי.

במחקר שערכו זיהו במכון כי מעקב אחר קבוצת עבודה מטעם האו"ם שהייתה אמורה לבדוק את הנושא, העלה כי במקום שקבוצת העבודה תעקוב ותדווח על הפרת זכויות ילדים מתוקף המנדט שלה, היא לקחה צד פוליטי תוך התמקדות בהאשמת צה"ל בפגיעה בילדים ובני נוער.

"האג'נדה הפוליטית של סוכנות יוניצ"ף היא נדבך מרכזי בפעולות נגד ישראל, שאינן עולות בקנה אחד עם המנדט שלה להגנת ילדים, ניטרליות והעדר משוא פנים", אומרת אן הרצברג, היועצת המשפטית של NGO MONITOR. "המחקר שלנו מראה כי פעולותיה הנוגעות לישראל שונות באופן קיצוני ממדינות אחרות במזרח התיכון. באופן אירוני, בעוד הארגונים השותפים ליוניצ"ף ממליצים להכניס את ישראל לרשימה השחורה, הם טוענים כי אין להם עדויות להכליל ברשימה ארגונים פלשתיניים כמו החזית העממית והחמאס".

פעילים במסווה של תיירים

שיתוף הפעולה בקמפיין האנטי ישראלי משלב ארגונים ישראליים וארגוני חוץ פרו-פלשתיניים. דוגמאות לא חסרות. לקראת הכנס שהתקיים השבוע פרסם ארגון גישה מסמך שסוקר ומדגים כיצד מגבלות התנועה הגורפות שמטילה ישראל על תנועת אנשים וסחורות מעזה ואליה, פוגעות בזכויות הילדים והילדות תושבי הרצועה. לפני חודשים אחדים פרסם ארגון בצלם לעיתונאים ושגרירים זרים דו"ח המאשים באופן חמור את צה"ל בהתעללות נרחבת ושיטתית בילדים פלשתינים במערכת הכליאה של צה"ל, ובהפרת זכויות אדם באופן עקבי לפי המשפט הישראלי והבינלאומי. בדיקה העלתה שהדו"ח נכתב במימון סוכנות האו"ם לילדים (יוניצ"ף).

לפני כן, בסוף 2017, פרסמו בצלם והמוקד לזכויות הפרט מסמך המנתח מעצרים של נערים במזרח ירושלים. המסמך עצמו כלל הודאה שמדובר בחלק מקמפיין בינלאומי בנושא, שמומן בכ‑200 אלף יורו מכספי האיחוד האירופי.

לארגונים הפלשתיניים השותפים בקמפיין, כולל האגודה הבינלאומית לזכויות הילד – פלשתין, יש קשר לארגוני טרור, והם אפילו לא מכחישים זאת. שותפים אחרים הם ארגונים המקדמים חרמות וסנקציות נגד ישראל. אחד הארגונים פועל במסגרת תוכנית של מועצת הכנסיות העולמית, ומתבסס על פעילים אנטי ישראלים שמגיעים במסווה של תיירים ובין השאר אוספים נתונים מהשטח לטובת מסד הנתונים של יוניצ"ף. רק השבוע סירבו הרשויות לתיירת כזו, שכבר נתפסה בעבר כשהיא מנסה לפגוע בישראל, להיכנס למדינה.

הקמפיין של יוניצ"ף ממומן על ידי האיחוד האירופי והמדינות החברות בו, כמו גם על ידי קנדה ויפן. התכתבויות של נציגי המכון עם המדינות התורמות מצביעות על כך שחלק מהממשלות אינן מודעות לאופי הארגונים שמקבלים את המימון. לדוגמה, כסף שהועבר מאחת הממשלות דרך יוניצ"ף לתוכנית EAPPI, נועד במקור ל"הכשרת מורים" אך נוצל להאשמות אנטי ישראליות בדבר פגיעה בילדים.

אפשר להגיד שהכתובת הייתה על הקיר. NGO MONITORסימן כבר בשנת 2017 את יעדי הפלשתינים ל‑2018. "נושא שצפוי לתפוס חלק מרכזי השנה הוא היחס לקטינים פלסטינים, במיוחד בתחומי אכיפת הדין, תנאי מעצר ונגישות הילדים לבתי ספר", כך נרשם במסמך שכתב המכון וניבא היטב את המציאות. עוד נכתב שם כי "בשנים האחרונות, מתגברות ההאשמות מצד ארגונים לא-ממשלתיים וסוכנויות או"ם בדבר התעללות ומעצר שווא של קטינים פלסטינים על ידי צה"ל, תוך התעלמות מוחלטת ממעורבותם במעשי טרור... ארגונים ישראליים, פלסטיניים ובינלאומיים רבים הצטרפו לקמפיין רק בשנה האחרונה, כחלק ממאמץ מתמשך באו"ם להכנסת צה"ל לרשימה שחורה יחד עם ארגוני טרור ברחבי העולם".

בעיה בהסברה

אביחי שורשן, מייסד ארגון 'האמת שלי', ארגון א-פוליטי שנלחם במידע המעוות המופץ בארץ ובעולם נגד חיילי צה"ל, מסביר שהקמפיין המשותף למשולש האירופי-פלשתיני וארגוני השמאל – פוגע בסופו של דבר בעיקר ביוזמיו. "מדובר בקמפיין שלא רק שהוא שקרי, אלא בסוף הוא גם פוגע בילדים הפלשתינים. יש הוכחות שארגוני הטרור הם אלו שפוגעים בילדים ובבני נוער. בצד הישראלי יש חיילים שנהרגים כדי להימנע מפגישה בילדים", מסביר שורשן.

'האמת שלי' עוסק במפגשים עם חיילים במטרה לקבץ עדויות שלהם כיצד נראות הפרות זכויות האדם של הצד הפלשתיני כפי שנצפו בעיני החיילים. מהעדויות עולה שימוש מודע באמבולנסים, במסגדים, בילדים, בנשים, בפצועים ואף באוכלוסיות מוגבלות כדי לבצע פעילויות טרור. "אנחנו אוספים עדויות כיצד הצד השני לא בוחל בשום דבר כלפי האזרחים שלהם עצמם, ומפר ברגל גסה זכויות אדם", מסביר שורשן.

הוא גם מספק דוגמה. "חייל סיפר לי על מארב בעזה, שבמהלכו חמאס שלח אליהם עשרות ילדים, וכשהיו מזהים את החיילים הם היו מצביעים עליהם, וחמאס היה יורה על החיילים כשהילדים שהוא שלח עדיין נמצאים שם וחשופים לפגיעה. ילדים נשלחים לבדוק את עירנות החיילים תוך שהם מסתכנים במוות, והם זורקים בעצמם מטענים בשליחות חמאס. אלו דברים שקורים כל הזמן".

איפה לדעתך נעוצה הבעיה בצד שלנו? כיצד אפשר להתמודד עם הקמפיין הזה טוב יותר?

"אנחנו מתמודדים עם מוטיבים של רשעות ושנאת ישראל, אז אי אפשר לפנות להיגיון. כי מי שפועל מתוך שנאה לא פועל מתוך היגיון. בעיה נוספת היא בהסברה. כבר שני דורות שאין שום אומה מערבית שעומדת מול ארגון טרור שקורא להשמיד אותה. תוסיף לזה את המצב שהעולם הליברלי מחפש פרופורציות, והוא לא מוכן לקבל מצב שבלחימה בעזה להם יש אלפי הרוגים ולנו הרבה פחות. אנחנו כאילו צריכים להתנצל על כך שאנחנו מגינים על עצמנו".

שורשן טוען שארגוני הטרור מודעים היטב למשחק. "חמאס עשה מהלך טוב מבחינתו. הוא ראה, באיחור רב, שביו"ש הרוויחו הסברתית הרבה יותר משליחת ילדים עם אבנים לפגוע ביהודים מאשר משליחת מחבלים עם חגורות נפץ. עהד תמימי אחת שווה הסברתית יותר ממחבל שרצח עשרה יהודים, כי זה יוצר להם תדמית אחרת. העניין הוא שחמאס בעזה מוגדר כארגון טרור, וזה עדיין לא מזיז מספיק בזירה הבינלאומית".

שורשן מתייחס גם לבעיה מול ארגוני השמאל וההתמודדות הנכונה איתם. "הדבר הכי טוב זה להפיץ את האמת. לא רק סור מרע של חשיפת השקרים, אלא גם להסביר מה קורה בשטח, להראות את הילדים שלנו שלא מעורבים בדברים האלה. להוכיח כמה בסופו של דבר לא אכפת להם מהילדים שלהם או שלנו", הוא מסכם.