יד ושם נגד ההצהרה המשותפת עם פולין

ב‏יד ושם תוקפים את ההצהרה המשותפת לישראל ולפולין בעניין השואה וטוענים כי חוק השואה הפולני בעייתי מאוד גם בגרסתו החדשה.

ערוץ 7 , כ"ב בתמוז תשע"ח

יד ושם נגד ההצהרה המשותפת עם פולין-ערוץ 7
עצרת יום השואה ביד ושם
צילום: הלל מאיר/TPS

ב‏יד ושם תוקפים היום (חמישי) את חוק השואה הפולני בגרסתו החדשה, וכן את ההצהרה המשותפת של ראש ממשלת ישראל וראש ממשלת פולין שפורסמה הבוקר בכלי התקשורת בישראל.

"יש טעויות חמורות והטעיות בהצהרה", מציינים ביד ושם ומוסיפים כי תיקון החוק הפולני אינו מספק, "גם לאחר ביטול הסעיפים המדוברים מהותו של החוק נשארה על כנה, ובכלל זה האפשרות לפגיעה ממשית בחוקרים, במחקר החופשי ובזיכרון ההיסטורי של השואה".

מטעם הצוות הישראלי בהובלת יוסף צ'חנובר ויעקב נגל נמסר בתגובה להודעת יד ושם, "ההיסטוריונית הראשית של 'יד ושם' פרופ' דינה פורת ליוותה את התהליך מראשיתו, ואמירות היסטוריות המופיעות בהצהרה אושרו על ידה. ההצהרה המשותפת שנחתמה ע"י ממשלת פולין, כוללת התייחסות מפורשת לכך שהיכולת לבצע מחקרים באופן חופשי נשמרה, וששום חוק לא מונע ולא ימנע זאת בעתיד".

ח"כ ציפי לבני, שרת החוץ לשעבר, תקפה את נתניהו בעקבות ההצהרה, "החרפה שביצע נתניהו בזיכרון השואה על חשבון מדינת ישראל והעם היהודי כולו תיזכר לדיראון עולם".

לדבריה, "שוב התברר הפער בין נאומי נתניהו להסכמי הכניעה שלו. מי שמשתמש בשואה ללא הפסק - נתן תוקף מוסרי בשם העם היהודי לעיוות היסטורי מזעזע. אחרי הסיבוב הציני הפומבי של הפולנים, צריך להודיע מיידית על ביטול חד-צדדי של ההצהרה. הפולנים הוכיחו שהם רואים בנתניהו כלי למירוק עברם".

למתקפה הצטרף גם יו"ר יש עתיד, יאיר לפיד, שאמר "ההודעה שעליה חתם נתניהו עם ראש ממשלת פולין היא חרפה וביזוי שערורייתי של זכר הנספים ועליו להודיע שהוא מבטל אותה לאלתר. 200 אלףיהודים נרצחו בשואה בידי פולנים ונתניהו חותם על הצהרה שמנקה את הפולנים ומבזה את זכר הנספים".

יו"ר מרצ, ח"כ תמר זנדברג, הוסיפה, "נתניהו חתם על מכתב שגדולי האנטישמים ומכחישי השואה היו חותמים עליו. הוא נתן להם לגיטימציה ומכר את ההיסטוריה של העם שלנו בנזיד עדשים"

"המסמך של נתניהו וראש ממשלת פולין הוא חלק מתופעה מבישה עליה התרעתי בה נתניהו והליכוד חוברים למנהיגים ומפלגות אנטישמיות ונאו נאציות בעולם. נתניהו מפקיר את הקהילות היהודיות באירופה ואת זכר הנספים בנזיד עדשים. נתניהו מכר נשמתו לשטן במסמך שגדולי האנטישמים ומכחישי השואה באירופה היו חותמים עליו בשמחה. נתניהו נתן לגיטימציה היום לאנשים האלה. לא ייאמן שראש ממשלת ישראל מוכן פשוט למכור את ההיסטוריה של העם שלנו בשביל הקשקוש הזה ולפגוע באופן הזה במליונים שנרצחו על אדמת פולין", אמרה זנדברג.