האדמה רועדת: מה עם הבית שלכם?

רעידות האדמה והערכות המומחים על רעידות משמעותיות מתקרבות לא מוציאות מהישראלים עוד כמה שקלים לטובת ביטוח הדירה מרעידות. למה?

שמעון כהן - ערוץ 7 , כ"ב בתמוז תשע"ח

האדמה רועדת: מה עם הבית שלכם?-ערוץ 7
שאננים גם מול האזהרות. ארכיון
צילום: לוגאן עבאסי, פלאש 90

רעידות האדמה האחרונות מזכירות לנו את הסכנה התמידית מתחת לפני הקרקע ומזהירות אותנו מתוצאות הרסניות, אך האם הציבור הישראלי דואג לביטוח הדירות מפגעי רעידת אדמה? מסתבר שלא.

ביומן ערוץ 7 שוחחנו עם סוכן הביטוח ניר ריבק שמצייר תמונה עגומה סביב המודעות הלא קיימת של הישראלי המצוי לסוגיה.

"רובנו מתעלמים ובטוחים שלנו זה לא יקרה, ומנסים לחסוך את כספם שאמור להגן עבורם על הנכס הכי יקר שלהם", אומר ריבק וכשהוא נשאל אם כסוכני ביטוח הוא וחבריו מנסים לפענח את פשרה של אדישות הזו ולפצח אותה, הוא משיב: "אנחנו מנסים כל הזמן לפצח את העניין ונוחלים הצלחה חלקית בלבד. יש חוסר מודעות אדיר בארץ לעניין הכיסוי הביטוחי של הדירה.

''הרבה אנשים אומרים שאם אין הם משכנתא הם לא צריכים ביטוח דירה והם חוסכים עלויות של בין 60 ל-100 שקלים לחודש שהיו יכולים להגן עליהם במקרה של אסון כזה".

על מקורה של המחשבה לפיה מי שאינו משלם משכנתא פטור מהמחשבה על כיסוי ביטוחי לדירה ותכולתה, מסביר ריבק: "כשחותמים על משכנתא הבנק מחייב לבטח את המבנה משריפה ורעידות אדמה כדי שהבנק יהיה מכוסה. כשאדם מסיים את המחויבות מול הבנק הוא בטוח שהוא לא צריך יותר את הכיסוי. הוא לא חושב על הנכס שלו. אנשים בטוחים שלהם זה לא יקרה, לא פריצה, לא שריפה ולא רעידת אדמה".

בדבריו מציין ריבק כי המעוניינים יכולים לחלק את חבילת הביטוח ולבטח רק מגניבה, או להסיר מהפרמיה את ביטוח התכשיטים או להשאיר רק את פגיעת רעידת אדמה בתיק וכיוצא באלה על פי הרצון והצורך, אם כי הוא עצמו לא נשמע כממליץ על כך. "הכל ניתן למשחק. יש בסיס לפוליסה ואפשר להוסיף על כך לפי הרצון".

ומה באשר להתערבותה של המדינה? אולי נכון לראות מעורבות של המדינה שאין לה עניין שמי שטרגדיה תפגע בו לא ייפול עליה כנטל? "המדינה מתערבת כשבחידושי פוליסה יש אנשים שבוחרים לחדש את הפוליסה ללא כיסוי רעידת אדמה ואנחנו מחויבים להחתים אותם בכל שנה על כך שהם מוותרים על הכיסוי הזה.

''הפוליסה מתחדשת אוטומטית בהנחיית משרד האוצר כשהיא כוללת את הכיסוי על רעידות אדמה והמבוטח מחויב לחתום בכל שנה שהוא מוותר על הכיסוי הזה, כדי שהוא יידע שהוא מוותר על הכיסוי ואם יקרה משהו הוא לא יוכל להיות נטל על המדינה ועל חברת הביטוח".

על אף שהסכנה לרעידת אדמה משתנה מאזור גיאוגרפי אחד למשנהו גובה הביטוח אינו משתנה והוא תלוי רק בגודל המבנה וערכו. ריבק נשאל אם כאשר הוא מציע למבוטחים לחתום על ביטוח כולל הוא אינו זוכה למבט של מי שחושדים בו כבעל אינטרס והוא מודה שאכן כן.

"גם כשאני ממליץ מסתכלים עלי בחדשנות. אני משתדל שכשאני מחדש ביטוחים לכסות גם רעידות אדמה כי אנחנו על השבר הסורי אפריקאי ואנחנו רואים אסונות נוראיים בעולם בעקבות רעידות אדמה".