השרה שקד:
אסור לחתום על ההצהרה השגויה עם פולין

שרת המשפטים מבקרת את ההצהרה שעליה חתמו ראש ממשלת פולין וראש הממשלה נתניהו. "צריך לומר את האמת ההיסטורית ולא לעוות אותה''.

עוזי ברוך - ערוץ 7 , כ"ב בתמוז תשע"ח

אסור לחתום על ההצהרה השגויה עם פולין-ערוץ 7
איילת שקד
צילום: יונתן זינדל, פלאש 90

שרת המשפטים איילת שקד תקפה אחר הצהריים (חמישי) את ההצהרה המשותפת של ממשלות ישראל ופולין בנוגע לחוק לשינוי הסעיפים בחוק השואה הפולני.

"אי אפשר להשתיק כל ביקורת בטענת פוליטיזיציה", אמרה שקד. ''צריך לומר את האמת ההיסטורית ולא לעוות אותה: סיוע של פולנים ליהודים בתקופת השואה היה תופעה נדירה באופן יחסי ופגיעה בהם ואף רציחתם הייתה תופעה רווחת.

''אני מציעה לכולם לקרוא את המסמך שהוציא יד ושם על ההצהרה ולהבין כמה היא שגוייה. אסור שמדינת ישראל תהיה חתומה על מסמך זה, ולכן צריך לבטלו", הוסיפה שרת המשפטים.

גם ביד ושם הגיבו על ההצהרה המשותפת ומסרו כי "יש טעויות חמורות והטעיות בהצהרה, וכי גם לאחר ביטול הסעיפים המדוברים מהותו של החוק נשארה על כנה, ובכלל זה האפשרות לפגיעה ממשית בחוקרים, במחקר החופשי ובזיכרון ההיסטורי של השואה".

הצוות הישראלי בהובלת יוסף צ'חנובר ויעקב נגל, שהיה שותף לניסוח ההצהרה המשותפת, הגיב לביקורת עליה ומסר כי "ההיסטוריונית הראשית של יד ושם פרופסור דינה פורת ליוותה את התהליך מראשיתו, ואמירות היסטוריות המופיעות בהצהרה אושרו על ידה.

''ההצהרה המשותפת שנחתמה על ידי ממשלת פולין, כוללת התייחסות מפורשת לכך שהיכולת לבצע מחקרים באופן חופשי נשמרה, וששום חוק לא מונע ולא ימנע זאת בעתיד". מיד ושם נמסר בתגובה כי "אם פרופסור פורת הייתה מעורבת, אז זה לא היה מטעם יד ושם. לא ידענו מכך".