חאן אל-אחמר
חאן אל-אחמרצילום: הלל מאיר/TPS

שופטת בג''ץ ענת ברון הוציאה צו זמני האוסר על הריסת הכפר הפלסטיני הבלתי חוקי חאן אל-אחמר שבאזור מעלה אדומים, כך טען הלילה (שישי) עורך הדין עלא מחאג'נה שהגיש את העתירה נגד הפינוי בשמם של הפלסטינים.

על פי מחאג'נה, בג''ץ אוסר על המדינה לבצע את ההריסה של בתי הכפר הלא חוקי וכי עליה להגיש תשובה לעתירה עד יום רביעי בשבוע הבא. העתירה החדשה היא נגד סירוב המדינה לבחון תכנית הסדרה למקום שהציעו הפלסטינים.

בתנועת ''רגבים'' שפתחה בהליך המשפטי נגד הכפר הלא חוקי חאן אל אחמר לפני כעשור, הגיבו לדחיית הפינוי על ידי בג''ץ. "מדינות אירופה הצבועות הובילו ומימנו את הבניה הבלתי חוקית במטרה לסייע לרשות הפלשתינית להשתלט על איזור מעלה אדומים, וברוב חוצפה מפעילות לחץ פסול בעזרת ארגוני השמאל הקיצוני, תוך ניצול נוסף של בג"ץ בניסיון לדחות את אכיפת החוק ומימוש פסק הדין", אומרים ברגבים.

כזכור, מדינת ישראל הכשירה בעלות של מיליוני שקלים שכונת קבע עבור תושבי חאן אל אחמר, וכל משפחה תקבל מגרש מפותח בחינם. ברגבים הוסיפו כי "מקרה חאן אל אחמר הפך למבחן הלקמוס של מדינת ישראל, שחייבת לעמוד איתן מול מסע הלחצים, ולסיים את העתקת המאחז".

בתקופה האחרונה נפגשו שגרירי חמש המדינות הגדולות באיחוד האירופי - גרמניה, צרפת, בריטניה, איטליה וספרד, עם סגן היועץ לביטחון לאומי במשרד ראש הממשלה, עודד יוסף, והזהירו כי הריסת הכפר הבלתי חוקי תוביל לצעדי תגובה נגד ישראל מצד מדינות רבות באירופה.

על פי הדיווח בחדשות עשר, השגרירים ביקשו כי ישראל תשקול מחדש את הריסת הכפר והדגישו כי הם מודאגים מאוד מכך שהריסת הכפר היא הכנה לבניית התנחלות חדשה בשטח C, שתמנע רצף טריטוריאלי במדינה פלסטינית עתידית.

למרות הבקשה האירופאית, ישראל דחתה את דרישת השגרירים והודיעה כי ההריסה תמשיך בהתאם לפסיקת בג''ץ.

אנשי עוצמה לישראל והמפונים בדיר אל אחמר

אתמול (חמישי) הגיעו פעילי ארגון הימין "עוצמה יהודית" למאחז הפלסטיני, ומחו על כך שראש הממשלה נתניהו מעכב את הריסת הבתים על אף פסיקת בג''ץ.

לפעילים הצטרפו נציגים מעמונה, נתיב האבות וכפר תפוח שפונו מבתיהם, ומחו על הפער בין מדיניות הממשלה כלפי יהודים וכלפי ערבים.

פסק הדין של בג''ץ שהורה למדינה להרוס את המבנים בכפר הלא חוקי, ניתן בחודש מאי האחרון, אחרי שנים של דיונים בבג"ץ וכמה עתירות. המדינה הציעה לפלסטינים לעבור למתחם ליד אבו-דיס, אך הם מסרבים להתפנות מרצונם.

כוחות הביטחון הגיעו שלשום לחאן אל אחמר והחלו להיערך לפינוי. במקביל להיערכות נעצרו 11 פלסטינים שהתפרעו והתעמתו עם כוחותינו. שלושה שוטרים נפצעו.

"חאן אל אחמר"
"חאן אל אחמר"צילום: רגבים