נשיא ארה"ב ואבו מאזן
נשיא ארה"ב ואבו מאזןצילום: Carlos Barria, רויטרס

דיפלומטים ערבים בכירים טוענים כי נשיא ארה"ב טראמפ, בגיבוי רוב מדינות ערב המתונות ובראשן ערב הסעודית, ירדן, מצרים ואיחוד האמירויות, פועל להסדרה ברצועת עזה כשלב ראשון במסגרת תוכנית השלום.

בעיתון "ישראל היום" דווח הבוקר כי לדברי אותם גורמים ערבים, הכוונה להוציא לפועל את תוכנית השלום האזורית כשההסדרה ברצועת עזה הינה חלק מרכזי בה, מגיעה לאור התעקשותו של אבו מאזן לא לשתף פעולה עם ממשל טראמפ.

דיפלומט ירדני בכיר אישר לעיתון כי במהלך מסע הדילוגים שערכו לאחרונה במזה"ת יועצו וחתנו של הנשיא טראמפ ג'ראד קושנר ושליחו לאזור ג'ייסון גרינבלט, הציגו השניים בפני מנהיגי ארצות ערב - בהם נשיא מצרים א־סיסי, מלך ירדן עבדאללה ובכירים סעודים - את עיקרי "עסקת המאה" שמגבש הממשל בוושינגטון.

על פי גורמים ערבים יודעי דבר, המעורים במאמצי האמריקניים, התוכנית להסדרת מציאות החיים בעזה תכלול תחילה הסכם רגיעה ארוך טווח בין ישראל לפלגים הפלשתינים.

הסכם כזה, שיושג בתיווך ארצות ערב המתונות, יכלול גם הוצאה לפועל של שורת פרוייקטים כלכליים ושל תוכניות מגירה לשיקום הרצועה, בתמיכה ובמימון של ארגונים בינלאומיים ומדינות הקהילה הבינלאומית, וכן אפשרות למעבר סחורות לעזה דרך הים באמצעות הקצאת רציף ייעודי לעזה באחד הנמלים בקפריסין, שם יעברו הסחורות המיועדות לרצועה ואלה היוצאות ממנה בידוק ביטחוני.

גורם ירדני בכיר אמר, "תוכנית שלום אזורית תוכל לצאת לפועל רק אם תכלול הסדרה של מציאות החיים ברצועת עזה. המצור והסגר על הרצועה לא יכולים להימשך עוד. הרצועה נמצאת על סף אסון הומניטרי, ולא רק ישראל תשלם מחיר על כך אלא גם מדינות ערב ובעיקר ההנהגה הפלשתינית. למרבה הצער, בסרבנותו לכל מהלך מדיני בתיווך ארה"ב ובהצהרותיו על החרמת האמריקנים, הביא אבו מאזן על עצמו את דחיקתו החוצה מהכוונה להוציא לפועל את תוכנית השלום באמצעות הסדרת החיים ברצועת עזה".