אכזבה באמירויות: קטאר דבקה בטרור

שר המדינה לענייני חוץ של האמירויות סבור כי המשבר בין מדינות המפרץ ומצרים לקטאר לא ייפתר בקרוב לנוכח דבקותה של קטאר בטרור.

שמעון כהן - ערוץ 7 , כ"ה בתמוז תשע"ח

עדיין מבודדים. שליט קטאר
עדיין מבודדים. שליט קטאר
צילום: רויטרס

אנוור קרקאש, שר המדינה לענייני חוץ של איחוד האמירויות, פרסם מאמר בו הוא קובע כי המשבר עם קטאר לא יוכל להסתיים בקרוב שכן קטאר עודה תומכת בטרור.

את המאמר כותב קרקאש ביומון הסעודי אל-חיאת, היוצא לאור בדובאי, תחת הכותרת "קטר – שנה של ניפוץ החלומות". במאמר, שתורגם והופץ על ידי חוקרי מכון ממר"י, טען קרקאש כי המשבר עם קטר לא נוצר יש מאין, אלא התגבש לאחר שנים שבהן קטר פעלה בצורה אופורטוניסטית לביסוס מעמדה האזורי, תוך שהיא פוגעת בביטחון האזור, חותרת תחת יציבותן של שכנותיה ומפרה את ההסכמים איתן.

לדבריו, כיום, שנה לאחר המשבר, לא ניכרת תקווה לפתרון המשבר בטווח הנראה לעין, וזאת משום שקטר, חרף בידודה וחרף היפגעותה מן המשבר, לא שינתה את דרכיה וממשיכה לתמוך בטרור ובקיצוניות ולחתור תחת יציבות המדינות באזור. קרקאש חזר והדגיש כי המשבר יבוא על פתרונו אך ורק לאחר שקטר תשנה את התנהלותה ותפסיק את תמיכתה בקיצוניות ובטרור ואת מעורבותה בערעור ביטחון שכנותיה באזור.

לדבריו, גם אם קטר אכן תתחייב לכך, היא תידרש להציג ערבויות, היות ולמדינות המפרץ אין שום אמון בהנהגה הקטרית.

"בחלוף שנה מפרוץ המשבר עם קטר, אנו מבינים כי הגורמים המרכזיים שהובילו אליו נותרו בעינם וכי אי אפשר לפתור אותו מבלי לטפל בתמיכתה של קטר בקיצוניות ובטרור ומבלי שהיא תחזור בה מן הפגיעה באחר. אולם, הפתרון - מכורח הניסיון - מצריך ערבויות, משום שאין אמון בהנהגה הקטרית, בייחוד בצל הניסיון שהיה למדינות המפרץ עימה ב- 2013 ו-2014, ועל רקע ההתנצחות וההונאה שאפיינו את ניהול המשבר על ידי קטר בשנה שחלפה", כתב השר במאמרו.

בממר"י מזכירים כי לפני מעט יותר משנה הודיעו סעודיה, איחוד האמירויות, מצרים ובחרין על ניתוק יחסיהן עם קטר בטענה כי היא תומכת באיראן ובארגוני טרור שונים וחותרת לערעור יציבותן של מדינות ערביות שונות.

ארבע מדינות אלה הטילו עליה חרם דיפלומטי וכלכלי כולל - שהתבטא בניתוק הקשרים הדיפלומטיים ובסגירת המרחב האווירי ומעברים יבשתיים בין המדינות. בנוסף הן הציבו בפני קטר רשימה של 13 דרישות שעליה למלא כדי שהיחסים עימן ישובו לקדמותן, ובכללן, ניתוק היחסים עם איראן והאחים המוסלמים, הפסקת שיתוף הפעולה עם תורכיה, סגירת ערוץ אל-ג'זירה והפסקת מימון טרור. קטר מצידה דחתה דרישות אלה בטענה כי הן פוגעות בריבונותה. במקביל, הידקה קטר בשנה האחרונה את קשריה עם איראן ועם תורכיה על מנת להתגבר על הקשיים הכלכליים שנגרמו לה כתוצאה ממשבר זה ופעלה להגברת שיתוף הפעולה שלה עם ארה"ב.