התפטר. השר דוד אזולאי
התפטר. השר דוד אזולאיצילום: הלל מאיר/TPS

שר הדתות דוד אזולאי (ש"ס) הודיע הבוקר (ראשון) לראש הממשלה נתניהו על החלטתו להתפטר מועדת המקומות הקדושים.

בשל כך, הדיון שהיה אמור להתקיים היום בוועדה כדי לאשר את השיפוץ של הרחבה הרפורמית בכותל, יידחה עד למינוי שר שיחליף את אזולאי.

פרישתו של אזולאי תשנה באופן מוחלט את הרכב הוועדה, שכן אם עד לפני שבוע היו חברים בה השר לשירותי דת, השרה מירי רגב והשרה איילת שקד, כעת יובילו אותה ראש הממשלה נתניהו, השר יובל שטייניץ ושר נוסף מהליכוד.

בכיר בסביבת ראש הממשלה העריך בשיחה עם ערוץ 7 שהאופציות המובילות להחלפת השר אזולאי יהיו השר צחי הנגבי, הנחשב מקורב מאוד לנתניהו, או השר חיים כץ, שכבר פתר לנתניהו בעבר בעיות מסוג זה בוועדה העוסקת באישורי עבודה בשבת.

השר אזולאי שיגר את התפטרותו במכתב לראש הממשלה בו כתב כי קיבל את ההחלטה, "נוכח הודעות שרת המשפטים ושרת התרבות כי אינן יכולות לתמוך בוועדת השרים בהחלטה שתאפשר הקמת רחבה חדשה המיועדת לתפילה מעורבת של נשים וגברים שלא לפי ההלכה והרבנות הראשית לישראל, ולאור החלטתך להעביר את סמכויות השרים חברי הועדה להרכב חדש וספציפי על מנת שתוכל להשיג רוב להקמת רחבה חדשה המיועדת לכינוס בערבוביה של נשים וגברים שלא על פי ההלכה והרבנות הראשית לישראל בכותל המערבי".

"הסקתי שבעצם כבר התקבלה החלטה עוד טרם כינוס הועדה ולפני שנשקלו השיקולים הנוגעים לעניין ואין זה אלא מס שפתיים. אינני מוכן לעשות שקר בנפשי ולהיות שותף למהלך כזה", מסכם אזולאי.

הלחצים על השר אזולאי לפרוש מהוועדה גברו בסוף השבוע החולף, בין היתר לאחר שרבה של ירושלים, הרב שלמה משה עמאר, שלח לו מכתב ובו ביקש ממנו לפרוש מתפקידו כדי לעכב את אישור שיפוץ הרחבה הדרומית.

במרכז ליב"ה הפועל לסיכול המתווה בירכו את השר אזולאי, "אנחנו מחזקים את השר אזולאי בפרישתו מהועדה, על שגילה נאמנות פעם נוספת לערכי הנצח של עם ישראל ולקדושת שריד בית מקדשנו, ולא הסכים ליטול חלק בנסיונות לאשר את העבודות ברחבה הדרומית לטובת הרפורמים"

עוד הוסיפו בליב"ה, "ההיסטוריה תזכור את כבוד השר, שברגע האמת ניצב לימין הכותל, נשמע לרחשי הלב של העם בישראל ומנע את האישור היום של שיפוץ והרחבת הרחבה הדרומית של הכותל".

לדברי אנשי המרכז, "פרישתו של השר, המצטרפת לפרישתם של השרות רגב ושקד ולסירובה של השרה גמליאל להצטרף לועדה, לאור הסערה והקריאה הציבורית, מעיד יותר מכל על העמדה הברורה של העם בישראל - למנוע כל מעמד לרפורמים בכלל ועל יד הכותל המערבי בפרט".

במרכז ליב"ה הדגישו כי כעת הם מצפים שגם נתניהו ישנה את עמדתו, "אנו מצפים שגם ראש הממשלה, שכבר הצהיר בעבר שכל מטרתם של הרפורמים במתווה הכותל היא רק לקבל הכרה במדינה, יעצור את הנסיונות לתת מתנות לאלו שמשתפים פעולה עם תנועות השמאל הקיצוני וה-BDS ופועלים באופן גלוי נגד המדינה ונגד ראש הממשלה עצמו".