דיכטר בכנס
דיכטר בכנסצילום: יח"צ

יו"ר ועדת החוץ והביטחון ח"כ אבי דיכטר השתתף הבוקר (ראשון) בכנס המכון הבינלאומי לשיח מנהיגות אסטרטגי שייסד הפילנתרופ היהודי-אוסטרלי אלברט דדון, וסקר שורת נושאים אסטרטגיים וביטחוניים במזרח התיכון ובכלל.

דיכטר התייחס לפעילות של איראן במזרח התיכון: "כשמסתכלים על הפעילות של איראן במזרח התיכון – לבנון, סוריה ותימן, עזה, וסודאן, השאלה היא מדוע? מה האידאולוגיה שלהם? לדעתי החזון שלהם הוא להשתלט יום אחד על מכה ומדינה".

"מדוע מעצמה כל כך חזקה כמו איראן מקריבה כל כך הרבה נגד כל העולם, נגד מדינות סוניות, ומדינות ערביות אחרות? כשמסתכלים על אסטרטגיית המסדרונות שלהם, מבינים את המטרה", הוסיף דיכטר.

לדבריו, "למדינות המפרץ אין באמת כוחות צבאיים חזקים (כווית וקטאר). האיראנים יודעים שלמרות שערב הסעודית היא מדינה ענקית, אם הם יגייסו עוד מדינות ערביות בעדן, יום אחד הם יצליחו להילחם מול ערב הסעודית לא רק במלחמה צבאית אלא גם דתית".

בהמשך דבריו התייחס דיכטר גם ללחימה בסוריה: "יותר מ- 6 מיליון פליטים עזבו את סוריה, ועוד 6 מיליון נשארו בתוכה. כחצי מהאוכלוסייה שגרה בסוריה ב 2010 כיום כבר לא גרה בביתה. העולם הערבי והעולם המערבי כמובן עסוקים בזה, אבל כולנו הופתענו מכך שבספטמבר 2016 רוסיה נכנסה לזירה עם הכלים שלה, ולמרות שממוקמת רק באזור אחד, ההשפעה שלהם היא על כל האזור, וכיום ברור שכל הסכם עם סוריה יקרה רק במעורבות של רוסיה".

עוד קרא דיכטר להעברת שגרירויות אוסטרליה ובריטניה לירושלים: "אני מקווה שנראה גם את בריטניה ואוסטרליה מצטרפות למהלך של ארצות הברית. הגיע הזמן לתקן את הטעות ההיסטורית שנמשכת מאז תכנית החלוקה ולהעביר את השגרירויות לירושלים".

ראש ממשלת אוסטרליה לשעבר, טוני אבוט, שהשתתף אף הוא בכנס, בירך גם כן על העברת השגרירות, "הנשיא טראמפ עשה לעולם ולישראל טובה כשהעביר את השגרירות לירושלים. בואו נודה בזה, ירושלים היא הבירה של ישראל, ונשיא אמור לעמוד במילה שלו. והגיע הזמן שהעולם יכיר בזה. כחבר משלחת אוסטרלי, הייתי שמח ללכת ברגל לשגרירות בירושלים במקום לנסוע לתל אביב לבית השגריר האוסטרלי".