טראמפ ואבו-מאזן
טראמפ ואבו-מאזןצילום: Carlos Barria, רויטרס

הממשל האמריקני מעוניין להעביר סיוע הומניטרי משמעותי מאוד שיביא לשינוי המצב בעזה, וללחוץ על אבו מאזן והרשות הפלסטינית כדי להביאם לשולחן המשא ומתן המדיני. כך נטען בעיתון וושינגטון פוסט.

בכיר בממשל טראמפ דחה את הטענות של העיתון. "אנחנו בהחלט ממוקדים בפעילות להקלת המצב ההומניטרי בעזה, אבל אין עניין מכוון לעשות זאת לפני שנציג את תוכנית השלום שלנו למזרח התיכון", אמר.

האמריקנים, על פי הדיווח בעיתון, מתואמים בנושא הסיוע לעזה עם שליח האו"ם למזרח התיכון ניקולאי מלדנוב. הכוונה היא להוביל יחד פרוייקטים שיסייעו לשיפור תשתית החשמל ואיכות המים ברצועה.

גורמים בישראל אמרו בתגובה, "נקדם בברכה גישה של 'עזה תחילה' כדרך להפעיל לחץ על חמאס מחד ועל ההנהגה הפלסטינית מאידך".

במקביל, מדווח העיתון, כי לא מעט גורמים במזרח התיכון מטילים ספק באפשרות של נשיא טראמפ להשיג הסכם שלום אזורי.

פיליפ גורדון, לשעבר יועץ לענייני המזרח התיכון של הנשיא אובמה אמר כי "דוחים את הצגת התוכנית לזמן המתאים – אבל לעולם לא יהיה זמן מתאים ובמיוחד במצב ההנהגה הנוכחי הן אצל ישראל והן אצל הפלסטינים".

מנגד, גורם בכיר בממשל טראמפ טוען כי האמריקנים מתואמים היטב עם מדינות ערב המתונות באשר לכל התקדמות בתוכנית.

לדבריו, "המנהיגים הערבים מצד אחד מעוניינים להציג חזית של תמיכה בצד הפלסטיני, אבל הם עצמם מעוניינים להיות חלק מהסכם שלום כולל".

הוא גם טוען שבסופו של דבר תוצג תוכנית. "נכון, אין כעת תאריך יעד אמיתי. יש לנו זמן ואנחנו סבלנים. לנשיא יש עוד יותר משש שנים בבית הלבן ואנחנו ננסח את תוכנית המאה".