בחסות הרש"פ: משפחת הרוצחים מיליונרית

המשכורות שמעניקה הרש"פ למשפחת הרוצחים, שאחד מבניה רצח את לוחם 'דובדבן' רונן לוברסקי הי"ד, מגיעות לכשלושה מיליון וחצי שקלים.

שמעון כהן , כ"ה בתמוז תשע"ח

אבו מאזן
אבו מאזן
צילום: הדס פרוש. פלאש 90

משפחתו של המחבל הרוצח אסלאם אבו חמייד שרצח את לוחם דובדבן, סמ"ר רונן לוברסקי הי"ד, היא בעלת רקע ארוך שנים ולא פחות מארבעת אחיו של הרוצח כבר מרצים עונשי מאסר עולם על מעשי רצח שביצעו.

ברשות הפלשתינית מזרימים סכומי כסף גבוהים כמשכורות למשפחת הרוצחים הכלואים ועל פי דו"ח שמפרסם מכון 'מבט לתקשורת הפלשתינית' קיבלו הרוצחים ואמם, הזוכה לכבוד ולתהילה ברש"פ, סכום המתקרב לשלושה מיליון וחצי שקלים.

על פי הדו"ח, אמם של ששת המחבלים הוגדרה על ידי הנהגת הרש"פ כדמות מופת הראויה לחיקוי ולאחר הרצח האחרון שביצע בנה קיימו בכירים ברש"פ ביקור הוקרה בביתה, שיבחו אותה ותיארו אותה כ"נזר על ראשי כולנו," וכ"לוחמת" אשר "אנו שואבים ממנה נחישות וכוח".

על פי החישוב שנערך בידי אנשי המכון התשלומים המצטברים מהרש"פ לאחים הרוצחים ולאמם, עד סוף מאי 2018, הגיעו ל-3,493,800 שקלים. בחודש מאי האחרון העבירה הרש"פ העבירה למשפחה 34,400 שקלים.

ב'מבט' פורטים את התשלומים שהועברו למשפחת הטרור ואת המעשים בגינם הם מרצים עונשי מאסר:

נאצר אבו חמייד היה מפקד בגדודי השהידים של אל-אקצא (הזרוע הצבאית של פת"ח) ברמאללה, ונשפט ל-7 מאסרי עולם באשמת רצח 7 אזרחים ישראליים, ו-12 ניסיונות רצח. עד לסוף מאי 2018 הרש"פ שילמה לו 921,500 שקלים. משכורתו הנוכחית היא 10,000 שקלים לחודש.

נסר אבו חמייד היה איש התנזים (ארגון של פת"ח שעסק בטרור) ונשפט ל-5 מאסרי עולם על מעורבותו בשני פיגועי טרור. עד סוף מאי 2018 הרש"פ שילמה לו 907,000 שקלים. משכורתו הנוכחית היא 8,000 שקלים לחודש.

שריף אבו חמייד היה חבר בחוליית טרור שבראשה עמד אחד מאחיו. הוא נשפט ל-4 מאסרי עולם באשמת הובלת מחבל מתאבד ליעדו במרס 2002. עד סוף מאי 2018 הרש"פ שילמה לו 879,300 שקלים. משכורתו הנוכחית היא 8,000 שקלים לחודש.

מוחמד אבו חמייד מרצה 2 מאסרי עולם ועוד 30 שנה על מעורבותו בפיגועי טרור. עד סוף מאי 2018 הרש"פ שילמה לו 617,600 שקלים. משכורתו הנוכחית היא 7,000 שקלים לחודש.

עוד מציינים במכון כי בנוסף לתשלום המשכורות למחבלים האסירים, הרש"פ משלמת גם קצבאות חודשיות לבני המשפחות של ה"שהידים." בן נוסף למשפחת אבו חמייד היה מעורב בפיגוע שבו נרצח אדם, ולאחר מכן נהרג על ידי כוח שיטור ישראלי במהלך ניסיון למעצרו. מלבד המשכורות המשולמות לבניה האסירים, הרש"פ משלמת לאום נאצר-אבו חמייד קצבה של 1,400 שקלים לחודש בהיותה אם של "שהיד".

כמו כן מציינים שם כי חודש אחד לפני הרצח שביצע אסלאם אבו חמיד, אירח יו"ר הרשות הפלסטינית, אבו מאזן, בלשכתו את אמם של המחבלים האסירים, לטיפה אבו חמייד, הידועה גם בשם "ח'נסאא' של פלסטין." שם זה מתייחס לאל-ח'נסאא', אישה מפורסמת מתקופת האסלאם הקדומה, אשר שלחה את ארבעת בניה לשדה הקרב, וצהלה כשקיבלה את הידיעה שכל בניה נהרגו והפכו ל"שהידים".