האכיפה תוחמר. איילת שקד
האכיפה תוחמר. איילת שקדצילום: יונתן זינדל, פלאש 90

ועדת השרים למאבק בפוליגמיה, בראשות שרת המשפטים איילת שקד, החליטה היום (שני) להחמיר את האכיפה במאבק בפוליגמיה.

במקביל יוקם צוות מקצועי שייבחן אלו המלצות של דו"ח אמי פלמור לאמץ, ואת דרכי היישום של ההמלצות אותן יוחלט ליישם. הצוות ישמע גם את גורמי החברה האזרחית השונים. המלצותיו יגיעו תוך מספר שבועות לאישור ועדת השרים למאבק בפוליגמיה.

בישיבת הוועדה השתתפו גם השר לביטחון פנים גלעד ארדן ושר החקלאות אורי אריאל. יצוין כי משרדי הממשלה והמל"ל הודיעו בישיבת ועדת השרים כי הם סומכים את ידיהם על המלצות הדו"ח, למעט החרגת העילות לאי אכיפה.

כאמור, מתוך מטרה להיאבק בפוליגמיה, הוועדה כבר אימצה מספר הוראות להחמרת האכיפה, שהופיעו בדוח פלמור:

1. המשך אכיפה פלילית כפי שהתחיל מינואר 2017. במקביל דחתה הוועדה את ההמלצות שמאפשרות בעילות מסוימות לשאת אשה שניה.

2. המשך הדיווח של בתי הדין השרעיים למשטרה. כזכור, בתי הדין השרעיים החלו בשלוש השנים האחרונות לדווח על גברים פוליגמיים. נוסף על כך הקאדים החלו להורות על דמי מזונות משמעותיים הרבה יותר לרבות פוליגמיים, שמגיעים למאות שקלים לחודש.

3. פעולה להקצאת שישה תקנים עבור הביטוח הלאומי. זאת מתוך מטרה להתמודד באופן אפקטיבי עם תופעת דיווחי הכזב. המאבק בדיווחי הכזב ייעשה בין היתר באמצעות הכשרת חוקרות דוברות ערבית, הקצאת כלי רכב עבירים לפזורה ועוד.

4. קיזוז כספי של סכומים המגיעים לגברים פוליגמיים שאינם עומדים בתשלומי המזונות. משרד הרווחה יגיש לוועדת שרים את החוק בשבוע הראשון של המושב הבא.

5. פעולה לצמצום מספר עובדי מדינה פוליגמיים ודיווח מכלל משרדי הממשלה לנציבות ולמשטרה.

6.לבקש מפרקליט המדינה לדרוש קנסות כספיים כבדים כלפי עברייני פוליגמייה - דבר המרתיע הרבה יותר מבקשות מאסר.

7. הוועדה ביקשה מהמל"ל לרכז את נושא מניעת הברחת נשים פלסטיניות לצרכי נישואין.

8. הקמת פעוטונים, בתי ספר מקצועיים, הכשרה תעסוקתית ועוד סעיפים שונים בדוח יובאו לאישור ועדת השרים הבאה.

לדברי שרת המשפטים שקד, "פוליגמיה היא תופעה רעה, בלתי מוסרית בעליל ופוגענית ביותר כלפי נשים באשר הן וכלפי הילדים. מעבר לכך, קיימים גורמים בפזורה הבדואית שניצלו את היד הרכה של ישראל כלפי עבריינות הפוליגמיה, כדי להביא נשים מהרשות הפלסטינית ומירדן. מדינת ישראל הפקירה את הטיפול בנושא במשך 70 השנה האחרונות. כעת אנחנו מחויבים למאבק בתופעה. דו"ח פלמור שם לו למטרה לתת טיפול יסודי בתופעה, ואת הדברים הדחופים שבו אנחנו כבר מאמצים. חשיבות נוספת של הדוח היא בעצם יצירת שיח למען כבוד האשה, מעמדה, עצמאותה וקידומה".