שר הביטחון ליברמן: חמאס עלול לשלם את המחיר

שר הביטחון ליברמן פתח אחר הצהריים (שני) את ישיבת סיעת ישראל ביתנו בהתייחסות למצב הביטחוני בדרום.

"אני רוצה להבהיר קודם כל לראשי חמאס ברצועת עזה, אף אחד לא נרתע, לא מהסלמה ולא מעימות רחב, אנחנו לא מחפשים לא עימותים ולא הרפתקאות צבאיות, אבל בדרך בה חמאס מתנהל הוא פשוט מתדרדר ועלול לשלם את כל המחיר, מחיר הרבה יותר כבד מאשר בצוק איתן".

"המציאות הזו ששורפים לנו יום-יום חורש טבעי ושדות, ועד עכשיו נשרפו כ-28,000 דונמים שזה פחות או יותר שטחה של עיריית נתניה או עיריית רחובות, אנחנו לא מתכוונים לספוג את זה ולא מתכוונים להמשיך בצורה כזאת. לכן אני מציע להם קודם כל להתעשת ולהפסיק עם כל הפרובוקציות על הגדר ועם השריפות".

ליברמן פירט את הצעדים שהוא הנחה לנקוט נגד שלטון חמאס בעזה, "אנחנו כבר ביומיים הקרובים נתחיל להכביד על כל המעברים, זה לא יוכל להימשך. הנחיתי את צה"ל ומתפ"ש לנקוט כמה צעדים, הם יתחילו להרגיש שזה לא יעבוד בצורה חד-צדדית מן הסוג הזה.

שר הביטחון התייחס לדיווחים לפיהם "תכנית המאה" של ממשל טראמפ יחל בטיפול בעזה ובשיקומה, "הכנו חבילה הומניטארית מכובדת, עם יכולת להקל בצורה דרמטית על תושבי עזה. אבל מבחינתי לא קיים דבר כזה 'עזה תחילה', תחילה זה שבויים ונעדרים שלנו, כמו שאנחנו מוכנים לנקוט בצעדים הומניטאריים, זה אך ורק בתנאי שיהיו גם צעדים הומניטאריים מצידם, קרי הסדרת נושא שבויים ונעדרים ואם מישהו חושב שיוכל לקבל שם הקלות מרחיקות לכת בלי לפתור את סוגיית שבויים ונעדרים, זה לא יקרה. עמדתי פה מאוד ברורה ואני אתנגד לכל התפיסה ולכל הגישה שאפשר באופן חד-צדדי לקבל הקלות בלי לפתור את סוגיית שבויים ונעדרים".

יו"ר ישראל ביתנו הבהיר את עמדת מפלגתו ביחס לשינויים בחוק הגיוס, "עמדתנו היא מאוד מאוד ברורה, אנחנו לא מוכנים לשום תזוזה, לשום שינוי, לא מילה, לא אות, לא פסיק ולא נקודה בנושא חוק הגיוס. זה החוק הכי מאוזן, ממלכתי, הכי טוב שאפשר להביא. חוק של מערכת הביטחון, לא חוק של אביגדור ליברמן או של מישהו אחר. לכן אנחנו נעמוד על כך שאת החוק הזה יביאו לאישור כפי שהוא בניסוחו המקורי".

"אני חושב שבאמת אם אפשר וחייבים להוסיף, זה להיטיב עם אותם אנשים שמילאו את חובתם ושרתו שירות מלא בצה"ל ואני מתכוון לשני דברים: אחד זה תואר ראשון חינם לכל החיילים ששרתו שירות מלא, הסוגיה השנייה, ואנחנו גם נעמוד על זה שזה יהיה חלק מאותה חקיקה- פיקדון שחייבים לשחרר לכל מטרה בכל רגע נתון. קרי כל חייל שמשתחרר יוכל לפרוע את הפיקדון לכל מטרה ובכל רגע נתון. אלו שתי התוספות, חייבים להסביר שאת אלו שכן שרתו המדינה מציינת, מודה על כך וגם עושה צעדים מעשיים", אמר ליברמן.

שר הביטחון התייחס לרצף רעידות האדמה שאריעו בארץ בימים האחרונים ולמוכנות לרעידת אדמה חזקה, "ביוני 2017 נערך תרגיל רעידות אדמה הכי גדול שאי פעם נעשה במדינת ישראל, וזה היה בהובלת וביוזמת משרד הביטחון ושר הביטחון, למרות שהבקשות היו אחרות. גם הפקת הלקחים נעשתה במשך חצי שנה ובינואר 2018 פרסמנו מסקנות מאותו תרגיל ארצי".

"בעקבות זה פיקוד העורף גיבש תכנית חומש רב-שנתית להתמודדות ומוכנות של העורף הישראלי, גם למצב חירום ביטחוני וגם לנושא רעידות אדמה. אחרי שגיבשנו את התכנית הרב-שנתית היא הועברה לאישור הקבינט. הדיון היה אמור להתקיים לפני כשבועיים ובוטל ברגע האחרון. אנחנו עדיין מחכים לאותה ישיבת קבינט שתאשר תכנית להתמודדות עם רעידות אדמה ושיפור מוכנות העורף. הכדור נמצא במגרש של המועצה לביטחון לאומי שאחראית על כינוס הקבינט המדיני-ביטחוני ואני מאוד מקווה שאנחנו אכן נקיים דיון ונקבל החלטה בהקדם האפשרי", סיכם שר הביטחון.