"לא יהיו שתי מדינות, גם בעידן טראמפ"

השר אקוניס לא רואה עילה להקדמת בחירות ומעריך: בבחירות הבאות הליכוד והבית היהודי יתחזקו. נתנגד לשתי מדינות, אין לנו כוונה להתאבד

שמעון כהן - ערוץ 7 , כ"ו בתמוז תשע"ח

"לא יהיו שתי מדינות, גם בעידן טראמפ"-ערוץ 7
בממשל האמריקאי כבר מבינים. אקוניס
צילום: אור אלכסנברג

שר המדע, השר אופיר אקוניס, אינו רואה בחוק הגיוס עילה כלשהי להליכה מוקדמת לבחירות, ובראיון ליומן ערוץ 7 הוא קובע כי "אין סיבה שהחוק הזה יקרב אותנו לבחירות. אני לא רואה בו דבר שהחרדים צריכים לפרק עליו את הממשלה".

"בהיבט הפוליטי, פספסנו את ההזדמנות האדירה של הליכוד לפזר את הכנסת במרץ ועכשיו היינו כבר בהתכנסות הכנסת הבאה עם מחנה לאומי גדול יותר בכנסת ה-21. הליכוד והבית היהודי היו עולים בהתאמה וכך גם שותפות טבעיות אחרות. כרגע הרכבת הזו פוספסה ואנחנו לא יודעים לאן נגיע בחודשים הקרובים".

על התעצמותו של הליכוד בסקרים אומר השר אקוניס כי הדבר מתרחש "משום שהעמדות של הליכוד מקובלות על שכבות רחבות בציבור הישראלי. מדובר גם בנושא המדיני ביטחוני וגם הנושא הכלכלי. רואים שכלכלה חופשית היא זו שמביאה את הרווחה הכלכלית בצידה, ולכן אנחנו מקבלים את המנדט והליכוד מתעצם".

"אני מעריך שגם הבית היהודי יעלה במספר המנדטים שלו כי הבית היהודי הוא שותף לתפיסות הבסיסיות של הליכוד. אני לא רואה הבדל גדול בין הרב קוק לבין זאב ז'בוטינסקי שהייתה ביניהם הסכמה על שלמות הארץ שבה יוקם הבית הלאומי לעם היהודי. לשם כך אני באתי לחיים הפוליטיים, לשמר את הדבר הזה. אם אכשל בכך אני לא יודע מה אעשה עם עצמי מהבחינה הפוליטית".

"אמרתי זאת גם כשהייתי כמעט לבד. אמרתי בתקופת אובמה וקרי שלא יהיה מתווה שתי המדינות ויצרתי דעת קהל בישראל, בארה"ב ובארצות אירופה", אומר אקוניס וכשהוא נשאל אם העמידה הזו תעמוד גם מול תכנית מדינית שמקורה בחיבוקו של הנשיא האמריקאי טראמפ, הוא משיב: "התשובה היא כן. עמדתי בנושא הקמת מדינת טרור פלשתינית בשומרון וביהודה, בלב מולדת העם היהודי, אינה מתקבלת בשום צורה ואופן. זה יכול להיות משטר טראמפ או אובמה או קרטר או רייגן. מדינת טרור פלשתינית היא מתכון להתאבדותה של מדינת ישראל ואנחנו לא מתאבדים".

"מסביבנו ארצות שלמות מפורקות, חלקן בהשפעה איראנית. רצועת עזה הפכה למדינת טרור קטנה בהשפעת איראן. זה קורה בכל לבנון, זה קורה בסוריה במרחק משקפת מרמת הגולן. האם אנחנו צריכים להתאבד? לא. מי שרוצה לחסל את קיומה של ישראל כמדינה עצמאית וחזקה יתמוך ברעיון שתי מדינות, כלומר הקמת מדינת טרור פלשתינית במולדת ההיסטורית של העם היהודי.

"זה לא נכון היסטורית ולא נכון דתית ובוודאי שלא נכון ביטחונית. אין מטוס שיוכל לנחות בנתב"ג", מתריע אקוניס מתרחיש הקמת מדינה פלשתינית בלב הארץ.

"אני עומד על העיקרון של 'כולה שלי' כמו שז'בוטינסקי עמד על העיקרון הזה", אומר השר ומציין כי גם בממשל האמריקאי ישנם גורמים בכירים המביעים עמדות מהסוג הזה, "הם מבינים שהקמת מדינה פלשתינית לא תפתור את הסכסוך הישראלי-ערבי אלא תעצים אותו. גורמים רבים בממשל האמריקאי מבינים זאת".