צעד נוסע לעבר נסיעה שיתופית בישראל

הממונה על שוק ההון פרסמה את עמדתה בנוגע לכיסוי ביטוחי עבור הסעה שיתופית.

עדו בן פורת - ערוץ 7 , כ"ו בתמוז תשע"ח

צעד נוסע לעבר נסיעה שיתופית בישראל-ערוץ 7
נסיעה שיתופית
צילום: ISTOCK

הממונה על שוק ההון, דורית סלינגר, פרסמה היום (שני) עמדה לפיה הסעה שיתופית העומדת בתנאים המנויים בתקנות התעבורה, מכוסה במסגרת פוליסות ביטוח רכב חובה ורכב רכוש, בהתאם לפוליסות התקניות ואינה מחייבת רכישת פוליסות ייעודיות.

במשרד האוצר מקווים כי פרסום העמדה יביא לגידול השימוש בקארפול וימשיך את מגמת הפחתת השימוש ברכב פרטי, תוך שימוש בטכנולוגיות לקידום נסיעות שיתופיות, אשר בהתאם למחקרים בעולם מעידים על יכולתן להביא להפחתת הגודש בכבישים.

בדצמבר 2017 חתם שר התחבורה על תקנות חדשות המאפשרות ביצוע הסעה שיתופית ברכב פרטי "קארפול" בה הנהג והנוסעים מתחלקים בעלויות הנסיעה, כאשר הסכום המקסימאלי יעמוד על 2 שקלים לק"מ. לפי התקנות, בעל הרכב לא יכול לבצע יותר משתי הסעות שיתופיות ביום, ומספר הנוסעים בהסעה לא יעלה על 4 נוסעים, מלבד הנהג. כמו כן, בעל הרכב לא יוכל לבצע הסעה שיתופית ללא תיאום מראש עם הנוסעים.

עם אישור התקנות התקבלו במשרד האוצר, רשות שוק ההון ומשרד התחבורה פניות רבות מגורמים בשוק, אשר ביקשו לדעת האם הסעה שיתופית, שעומדת בהוראות התקנות, מכוסה במסגרת פוליסות ביטוח לרכב (חובה ורכוש), או שנדרש לרכוש פוליסות ביטוח רכב ייעודיות לנסיעה שיתופית.

התקנות נועדו לעודד ולקדם את השימוש בתחבורה שיתופית שלא למטרות רווח, כך שהתפוסה הממוצעת ברכב העומדת היום על 1.2 אנשים תגדל, ותסייע בהפחתת הגודש בכבישים.

שר האוצר, משה כחלון, ציין "משרד האוצר מבצע פעולות שונות כדי לעודד נסיעת המונים ולהפחית את מספר כלי הרכב הנוסעים בכבישים, לרבות שימוש בתמריצים כלכליים. אני מברך על פרסום עמדת הממונה וסבור שפעולה כזו תסייע בהשגת המטרה שהצבנו לעצמנו".

הממונה על שוק ההון, דורית סלינגר, אמרה "אני סבורה שהעמדה שפרסמנו היום תעניק ודאות לציבור ותעודד אותו לעשות שימוש בפלטפורמת נסיעה שיתופית. יצירת תשתית ביטוחית ראויה עבור נהגים העושים שימוש בפלטפורמה זו הינה צעד ראוי וחשוב להפחתת העומס בכבישים ולהקל על הציבור".