טביב. לדין?
טביב. לדין? צילום: פלאש 90

בעוד שלושה ימים תחל בית"ר ירושלים את דרכה האירופית בשלב מוקדמות הליגה האירופית. הירושלמים יצאו להתארח אצל צ'יחורה הגיאורגית למשחק הראשון במוקדמות, כששום דבר לא מובטח להם ועתידם לוט בערפל.

הסיבה לכך היא התעקשותו של הבעלים אלי טביב שלא להשקיע כסף בחיזוק הקבוצה, רצונו למכור את השחקנים המובילים והכל תוך התעלמות בוטה מהאוהדים הרבים. גם מאלי אוחנה, סמל בית"רי ומי שטביב מינה למחזיק זכויות הניהול במקומו בשל הרשעתו בפלילים, מתעלם הבעלים הירושלמי ונראה כי בית"ר מגיעה לצומת ממנה אין דרך חזרה. צומת שעשויה להביא את המועדון על סף פירוק, עוד בטרם החלה העונה.

אחרי מכתב חריף של ראש העיר ירושלים ניר ברקת, היום (שני) פנו בעמותת האוהדים של בית"ר ירושלים, המחזיקה ב-6% ממניות הניהול של המועדון, במכתב חריף להתאחדות לכדורגל ובו דרישה להעמיד את אלי טביב לדין.

"ביום 11.1.2017 דחה בית הדין העליון של ההתאחדות לכדורגל את ערעורו של אלי טביב וקבע כי על מר טביב להעביר את זכויות הניהול במועדון לתקופה של שנתיים, החל מעונת המשחקים האחרונה", נכתב במכתב שיועד הן ליו"ר ההתאחדות עופר עיני והן לתובע עו"ד ניר רשף.

"כפועל יוצא מכך, טביב היה מנוע מלבצע פעולה ניהולית כלשהי מלבד קביעת מסגרת התקציב", נכתב במכתב. בעקבות אותה פסיקה של בית הדין העליון, מינה כאמור טביב את אלי אוחנה למחזיק זכויות הניהול, דבר שהיה צעד מתבקש על פי חוק.

"לכאורה עונשים לחוד ומציאות לחוד", תקפו בעמותת האוהדים הירושלמים את ההתאחדות ואת אלי טביב. "לאורך השנה החולפת ובימים האחרונים בפרט, מצוטטים בכלי התקשורת גורמים בקבוצת הכדורגל של בית"ר, ביניהם שחקנים, אנשי צוות מקצועי והנהלה, לפיהם מר טביב הפר לכאורה ברגל גסה את העונש שהושת עליו ולא רק שהתערב בניהול אלא שהיה הוא המנהל, הוא ואין בלתו, כך שמינויו של אוחנה היה למראית עין בלבד".

האוהדים מתייחסים במכתבם לכך שטביב אף הודה בהתערבות ולמעשה בכך שהפר על פסיקת בית הדין העליון, כשהודיע פעמיים במהלך החודשיים האחרונים כי הפעם הוא באמת זז הצידה ולא מתערב בכלום.

"אם אכן כך הדבר ואם אכן התערב לכאורה מר טביב בניהול הקבוצה, המדובר בהפרה בוטה של העונש אשר הושת עליו", כתבו ראשי האוהדים והוסיפו כי כעת על ההתאחדות לכדורגל להתערב מיידית: "על ההתאחדות לכדורגל באמצעות זרועותיה לפעול בנדון, כך שמחד ייאכף העונש שכן אין הוא למראית עין ומאידך תישקל האפשרות לנקוט בצעדים נוספים כנגד מר טביב ובכלל זאת הערכת העונש לכל הפחות לתקופה של שנה נוספת, שכן בשנה החולפת היה העונש לכאורה לאות מתה".

בעמותת האוהדים דורשים מראשי ההתאחדות לפתוח בחקירה כנגד התערבותו של הבעלים האסורה על פי חוק, ובמסגרתה יוזמנו לחקירה ולעדויות גורמים בקבוצה, ביניהם גם אלי אוחנה ושחקנים. "המטרה היא להגיע לחקר האמת בדבר החשד להפרת העונש מצידו של אלי טביב", אמרו ראשי העמותה.

זאת ועוד, בעמותה אמרו כי למרות שהם מחזיקים ב-6% ממניות הקבוצה, הם מודרים על ידי טביב וזכויותיהם מקופחות, דבר המהווה גם הוא הפרה על מסגרת החוקים המגנים על אחזקת המיעוט בחברה.