פרופ' אבי דיסקין
פרופ' אבי דיסקיןערוץ 7

פרופ' אברהם דיסקין, עמית בכיר בפורום קהלת מהמרכז האקדמי שערי מדע ומשפט, קורא בערוץ 7 להתגבר על המחלוקות ולהעביר את חוק הלאום.

״אחרי שבעים שנה הגיע הזמן לקבל חוק כזה. היו הרבה רעשים סביב החוק לא מצאתי ולו אחד שיש לו הצדקה. ביסודו של דבר מדובר על זה שמדינת ישראל היא מדינת הלאום של העם היהודי, מדובר על זה שהדגל הוא דגל כזה והשפה היא שפה כזאת ויום העצמאות הוא יום חג וכיוצא באלו דברים״, אומר דיסקין.

לדבריו, מתנגדי חוק הלאום מתנגדים לכל הרעיון שמדינת ישראל היא מדינת הלאום של העם היהודי. ״בחוק הזה אין שום פגיעה בזכויות אישיות או קבוצתיות של מישהו אחר".

פרופ׳ דיסקין מסביר כי בית המשפט העליון הוא המניע המרכזי להעברת חוק הלאום, "חיוני לקבל את החוק הזה בעצם משלוש סיבות, סיבה ראשונה כי רבים בעולם כופרים בזכותו של העם היהודי שתהיה לו מדינת לאום משלו, מה שמקובל לגבי רוב מדינות העולם ובודאי רוב מדינות העולם הדמוקרטי שהן מדינות לאום שלא פוגעות בזכויות המיעוטים, כך גם במקרה שלנו.

״שנית, כי יש מתנגדים בקרבנו ולא רק בקרב המיעוט שחי בתוכנו אלא גם בקרב היהודים יש מי שפוגעים ברעיון הזה, והסיבה השלישית היא התנהלות בית המשפט העליון שמידי פעם מעדכן את הכרזת העצמאות ואומר שיש שוויון זכויות בלי הבדל דת, גזע ולאום אך שוכח את החלק הארי של הכרזת העצמאות שבעצם אומר שזו מדינת הלאום של העם היהודי ולכן משלוש הסיבות האלה הגיע הזמן לחוקק את החוק הזה.

״בסופו של דבר זה חוק דקלרטיבי שחוזר על דברים שנאמרו בחוקים אחרים ופשוט נותן לעקרונות מעמד של חוק יסוד".

פרופ' דיסקין מציין שהחוק לא פוגע בשפה הערבית, "אני לא רואה שום סיבה להתנגדויות שנאמרו עד עכשיו. לדוגמא בעניין השפה העברית שהיא השפה הרשמית במדינת ישראל ונאמר שלערבית יש מעמד מיוחד ואפילו הוסיפו להבהיר באופן חד משמעי שאין בחוק הזה כדי לפגוע במעמד של השפה הערבית״.

הוא קורא להתגבר על המחלוקת סביב סעיף המשפט העברי, "לפי דעתי הסעיף הזה בעניין המשפט העברי כדבר שיכול לשמש לפרשנות כבר נכלל בחוק יסודות המשפט, הוא לא מופעל הלכה למעשה. זאת אות מתה ,לפי מיטב ידיעתי כנראה שהסעיף שמעתיק את חוק יסודות המשפט לתוך חוק הלאום כנראה לא יהיה כתוב כדי למנוע מהומות מיותרות, זה לא דבר רע ולא דבר טוב. אפשר גם בלי הסעיף של המשפט העברי שהוא ממילא רק הצהרתי".