חיילי מילואים. השירות יוכר לצורך נקודות בתואר
חיילי מילואים. השירות יוכר לצורך נקודות בתוארצילום: פלאש 90

מליאת הכנסת אישרה בקריאה שנייה ושלישית את הצעת חוק מעורבות חברתית ושירות מילואים בקרב סטודנטים שיזמה ח"כ מירב בן ארי (כולנו) בתמיכתו של שר החינוך ויו"ר המל"ג, נפתלי בנט.

החוק יכיר בשירות מילואים או בתרומה לקהילה של סטודנטים כקורס שיעניק להם שתי נקודות זכות.

בנוסח הצעת החוק הסבירה ח"כ בן ארי כי "מטרתה של הצעת החוק היא לעודד מעורבות של סטודנטים בפעילות חברתית וקהילתית, וכן להכיר בתרומתם של המשרתים בשירות מילואים, באמצעות הכרה בפעילויות אלו כפעילויות המזכות בנקודות זכות".

שר החינוך, נפתלי בנט, אמר בתגובה לאישור ההצעה, "היום מדינת ישראל אומרת לכל חיילי המילואים: אתם שם בשבילנו ואנחנו כאן בשבילכם. מגיע לכם. אתם המשענת הביטחונית של מדינת ישראל ומלבד כבוד והערכה, מגיע לכם כל סיוע שניתן להעניק. זה לא רק מגיע לכם ביושר, זו גם חובתנו כמי שיכולים לישון בשקט בזכות הפעילות שלכם לכל אורך השנה".

"חוק זה מצטרף להקלות שקידמנו במל"ג בראשותי לטובת בני ובנות זוג של משרתי מילואים. מכאן אני רוצה לפנות לכל המילואמניקים הנפלאים שנמצאים בחזית הלוחמה והבטחון – בעזה, ברמת הגולן, ביהודה ושומרון ובגבול לבנון, ולומר להם: אנחנו אוהבים, מכבדים ומוקירים אתכם. נמשיך לפעול ככל שניתן על מנת שתוכלו להמשיך ולשרת בראש שקט", דברי השר בנט.

ח"כ מירב בן ארי, יו"ר השדולה למען הסטודנטים וההשכלה הגבוהה, הוסיפה כי "זה אירוע חשוב ומרגש מאוד עבורי. לפני יותר מעשור ישבתי במרכזים לנוער בסיכון שהקמתי וראיתי את הסטודנטים המתנדבים ואת תרומתם המשמעותית".

"החוק שעבר היום הוא סגירת מעגל עצומה מבחינתי שכן קיימת חשיבות רבה במעורבות חברתית של סטודנטים ולשירות מילואים. ישנם מוסדות שכבר מאפשרים קבלת נקודות זכות עבור מילואים ותרומה לקהילה ולכן, אין סיבה שמה שטוב במוסד אחד לא יהיה טוב במוסד אחר", הוסיפה בן ארי.

לדבריה, "כיום סטודנטים מקבלים נקודות זכות אקדמיות על שיעורי ספורט, אירובי ופעילויות שונות, כך שעל אחת כמה וכמה עליהם לקבל הכרה כאשר מדובר בנושאים שהם בליבת החברה הישראלית ותורמים לחברה בישראל. מעורבות חברתית של סטודנטים מסייעת לארגונים החברתיים ובעיקר תורמת לסטודנטים עצמם".

ראש אגף מדיניות בתנועת "אם תרצו" אלון שוורצר, אשר תנועתו חשפה את אי הענקת נקודות זכות במרבית מוסדות הלימוד למשרתי המילואים אמר לאחר אישור החוק, "אנחנו מברכים את השר בנט וחברי הכנסת חזן ובן-ארי על כך שהקשיבו לקולות המילואמינקים שעלו מהשטח ויישמו את מסקנות דו"ח אם תרצו בנושא. נציגי הציבור השכילו להבין כי לא צריך רק לדבר על חשיבות שירות המילואים אלה יש לעשות למען המשרתים."
שוורצר הדגיש כי "משרתי המילואים מהווים את חוד החנית של הציבור הישראלי וזכו בצדק להוקרה נוספת. זהו יום חג לחברה הישראלית ששמה על נס את פועלם של המילואימניקים".