חנוכת חדר המוסיקה החדש
חנוכת חדר המוסיקה החדשצילום: אליאור בן חיים

במתחם בית פינגר שבשכונת מקור ברוך בירושלים, הוקם מתחם טיפולי ייחודי מסוגו בעולם, בו מפעילים כלי נגינה שונים באמצעות חיישני תנועה.

מדובר במיזם פורץ ברמה עולמית שעושה שימוש יוצא דופן בטכנולוגיה מתקדמת, ובעזרתה נותן מענה ייחודי לנכים בעלי אחוזי נכות גבוהים שאינם יכולים להזיז את גופם. כך באמצעות טכנולוגיה חדשנית מגוונת, חיישנים מתקדמים ומערכות הייטק משוכללות הקולטות תזוזה של עפעף או שפתיים, הם יכולים לעבור טיפולים פרא רפואיים.

נכים שעברו את הטיפולים הראו שיפור בתפקוד כשכל טיפול אחר לא היה אפקטיבי במצבם. גופים רבים מרחבי העולם מגלים התעניינות במערכות .

עד היום נכים קשים שמשותקים בחלקים שונים בגופם, נאלצו במקרים רבים לוותר על טיפולים פיזיותרפיים חיוניים, בשל מורכבות הטיפול. כאן נכנסה החדשנות הישראלית לצד גופי מקצוע שונים ופיתוח מערכות טכנולוגיות מיוחדות שלראשונה בעולם יכולים לתת מענה לאותם נכים קשים.

אמו של נתנאל לנקרי נפטרה כשהיה מאוד צעיר. אחותה רבקה מספרת כי "נתנאל חובב מוזיקה מגיל צעיר וכאן בבית פינגר הוא מקבל משוב וחוזק לתרפיה הנפשית שלו. החיבור של חדר המוזיקה החדש עם כל הטכנולוגיה, זה בדיוק המקום המתאים לנתנאל. הוא אוהב מוזיקה ושירה וזה ממלא אותו בשמחת חיים. בית פינגר הוא המקום שיכול להעצים אותו ולתת לו מקום של הומור, שמחה ולהחזיר אותו למה שהוא אוהב".

פנחס, אביו של נתנאל, מוסיף ״חדר המוזיקה הוא משהו מיוחד לאנשים מיוחדים שמפעילים את המוזיקה בעזרת תנועות גוף ותקשורת דרך הגוף"

נתנאל חולה בשיתוק מוחין. "בבית לא הצלחנו לטפל בו", מספר פנחס. "המקום כאן הוא טוב. מטפלים בנתנאל במסירות ואני מרוצה מהמקום ומהטיפולים החדשניים המוענקים כאן למטופלים".

רותם אלנתן מתגורר במקום כחודשיים. "החדר הוא חדש ומיוחד ובו אנחנו מייצרים מוזיקה ע"י הזזת הפנים, הראש והיד. הדרך היחידה שלי לנגן במוזיקה זה רק או עם היד או עם הראש".

מנדי בלוי, יו"ר בית פינגר, אומר כי "מדובר ביום חג לנכים קשים שעד היום לא היה מענה ודרך טיפול בעבורם וכיום אנו שמחים להציג את הפתרון, המילה האחרונה בתחום שכבר גופים מהעולם רוצים מערכות כאלו אצלם".