הנגבי: אני חי בזכות ז'בוטנסקי

השר לשיתוף פעולה אזורי, ח"כ צחי הנגבי, סיפר בראיון לערוץ 7 במלאות 78 שנים לפטירתו של ראש בית"ר ומנהיג האצ"ל, זאב ז'בוטינסקי, על הקשר האישי אותו הוא חש לדמות זו.

"אני חי בזכות ז'בוטינסקי. באתי לעולם רק בגלל ז'בוטינסקי. ז'בוטינסקי הגיע לביאליסטוק בפולין נשא נאום בפני חניכי בית"ר ואחד מהם היה אבי, עמנואל הנגבי, שהיה בגיל 16 ושמע את נאומו ביידיש בכיכר העיר", מספר הנגבי.

לדבריו, "אבי הבין שדבריו של ז'בוטינסקי נכונים כשאמר בכיכר, 'אם לא תחסלו את הגולה היא תחסל אתכם' . אבי קם תוך שבועות עלה על אניית מעפילים והגיע לארץ ישראל. אחרי שנה הנאצים כבשו את ביאליסטוק ואת כל פולין ורצחו את ההורים של אבי, את אחיו ואחיותיו, אחיניותיו, דודיו של אבי. כל המשפחה הושמדה. אם לא ז'בוטינסקי בכיכר, ואבי שבא לשמוע אותו ונדלק, לא היינו מדברים כאן היום".

ועדין יש יהודים בגולה?

"הגולה התהפכה. רוב העם היהודי היה בגולה כשז'בוטינסקי נאבק למען קוממיות ישראל והיום רוב העם היהודי מרוכז בארצו. ככל שחולפות השנים הפרופורציות בין יהודים בארץ ליהודים בגולה מתאזנות לטובת היהודים בארץ ישראל".

מורשתו של ז'בוטינסקי ממשיכה? איך קורה שגם ציפי לבני ויואל חסון ומצד שני משה פייגלין כולם רואים עצמם ממשיכים את דרכו של ז'בוטינסקי?

"ז'בוטינסקי דיבר על דברים שהיו לפני הוויכוחים של היום. ז'בוטינסקי דיבר על העוצמה של כוח המגן, כלכלה חופשית שחלק מהשמאל יכול להזדהות. נושא אחד שעליו הוא דיבר לא רלוונטי לשמאל, לא לציפי לבני ולא ליואל חסון. זו האמירה החדה שלו על שלמות המולדת שכללה את מואב, גלעד ואדום - לא הגענו לשם. לגבי מה שזה אומר על יהודה ושומרון זה כנראה קו החיתוך בין הימין לשמאל היום בישראל".

היום הליכוד וראש הממשלה תומכים בהקמת מדינה פלסטינית מינוס. האם החזון הזה תואם את משנתו של ז'בוטינסקי?

"גם בגין לא כבש את יהודה ושומרון. מי שכבש זה מפא"י ב-67' בגין נסיבות שנכפו על ממשלת מפא"י. יש השקפת עולם שתמיד צריכה לאזן בין אידאולוגיה לאילוצים. השקפת העולם של הליכוד היא חדה ובהירה היא לא לעולם תקבל פגיעה בשלמות המולדת"

האם הרעיון של ז'בוטינסקי לראש ממשלה יהודי ונשיא ערבי ולהיפך רלוונטי להיום?

"זה ללא ספק היה עובד בימים של שלום. ז'בוטינסקי דיבר על מצב שבו המזרח התיכון סיים את הקונפליקטים שלו. כנראה שזה חזון לאחרית הימים".

האם ז'בוטינסקי היה מסכים היום לפינוי ישובים כמו שהוא חשב בזמנו שיש לפנות את תל חי?

"ז'בוטינסקי היה גאון מדיני. גאון מדיני יודע שיש מקומות בהם אתה עומד ומציב כמו שהגדיר 'קיר ברזל' ויש מקומות בהם אתה נסוג מסיבות טקטיות".

איך מנחילים את מורשתו של ז'בוטינסקי לדור הצעיר?

"הדור הצעיר, לצערי, לא מקבל היום לא ז'בוטינסקי ולא א.ד גורדון. לא חרות ולא עבודה. לא מקבל כלום. צריכה להיות חשיבה מודרנית להחדיר לדור הצעיר בסרטים, ברשת החברתית ובטכנולוגיות את הדברים הערכיים. למה בארה"ב יש מאות סרטים על מלחמת ויטנאם ובארץ אין סרט אחד על המחתרות לח"י, אצ"ל שלא נדבר על ז'בוטינסקי? כאן צריך להיות שינוי גדול".