פתרון או בעיה. אקדחים
פתרון או בעיה. אקדחיםצילום: אוליבר פיטוסי. פלאש 90

עו"ד דוד בן ישי מציג בראיון ליומן ערוץ 7 את העמדה השוללת את המהלך אותו מקדם השר לביטחון פנים, גלעד ארדן, להקל במתן רישיונות נשק עבור בוגרי יחידות לוחמות שעברו הכשרה מספקת בזמן השירות הצבאי.

"הנושא מדיר שינה מעיני", הוא אומר ותוהה מה תכליתה של הצעתו של השר ארדן. "הרי בסופו של יום השוק האזרחי מוצף בכלי ירייה, אם בחברות אבטחה, באנשי ביטחון ועוד, והראיה היא שבכל אירוע טרור שהיה הגיע מייד איש חמוש. מה באה ההצעה הזו לקדם? הסכנות והנזקים עולים הרבה יותר מהתועלת שתצמח מהחוק הזה".

על הטענה לפיה הרחבת מעגלי המחזיקים בכלי נשק נועדה לסכל באופן מהיר ויעיל יותר אירועי טרור, אומר עו"ד בן ישי כי "זו פופוליסטיות. הרי זה המצב כרגע. מישהו בדק איך מתן הקלות יסייעו לפתור אירועי טרור? אם זה הנימוק הבלעדי הוא בעיניי פופוליסטי. מצד שני אם ניתן לכל דיכפין האלימות תעלה בבת אחת, גם במשפחה וגם ברחוב. תאר לך שכל אזרח שני מחזיק בנשק ויש ויכוח על חניה ואחד מהמתווכחים מאבד את זה. במקום שהעניין יסתיים בדקירה או במכת אלה, כמו שזה היום, היא תסתיים בירייה אם יהיו מחזיקים בנשק ללא שליטה".

באשר להגדרת השר את התיקון בחוק ככזה שיהיה רלוונטי רק לבוגרי יחידות קרביות, בן ישי מטיל ספק וקובע כי הנושא כולל בתוכו הרבה מאוד תחום אפור, כהגדרתו, והפיקוח לא יהיה כפי שהוא ראוי להיות. "אם השיקול הוא אירועי טרור, אז אירועי טרור נפתרים כי השוק מוצף, וזה עוד לפני שדיברנו על מקומות שבהם אין אכיפה ולטעמי הדבר ישפיע על המקומות הללו".

"יש לי בעיה עם הפופוליסטיות של ההצעה הזו. אנשים לא פורטים את ההצעה הזו. אנשים מתעלמים לחלוטין מהסכנות של הדבר הזה. זה לא צעצוע. זה כלי ירייה. איך שומרים על מיומנות בסיסית? איך דואגים לפיקוח? יש כאן סכנות קשות עם העניין הזה".

"אני בספק אם אנחנו מבינים איזה כמות כלי ירייה יצטרפו לשוק. גם ריבוי כוחות ידידותיים בתא שטח מסוים זה לא דבר בריא. לתת ליותר מדי אזרחים לשאת כלי ירייה זה לא בריא. יוצרים עודף כלי ירייה וזה יגרור תופעות לא טובות בין אנשים, באלימות, בתופעות פליליות, באלימות במשפחה ובזליגת נשק למקומות בעייתיים".

בדבריו העלה עו"ד בן ישי שוב את הטיעון לפיו בכל אירועי הטרור שהתרחשו בישראל היה בקרבת מקום איש חמוש שהביא לנטרולו של המחבל, עובדה שלטעמו מביאה למסקנה שאין צורך בחמושים נוספים. על כך שאלנו אם מקרה הרצח של ינאי ויסמן הי"ד בסניף רמי לוי בשער בנימין, אינו מלמד את ההיפך, שכן מדובר היה בחייל שיצא לחופשה והפקיד את נשקו בבסיס וכאשר נקלע לפיגוע הסתער על המחבל בידיים חשופות ועל כך גם שילם בחייו.

לטעמו של בן ישי "חיילים אכן צריכים לצאת הביתה עם נשק, מה שמאוד הפריע לי כשראיתי שהצבא מצמצם את נשיאת הנשק בבית. אני בהחלט מסכים שחיילים צריכים לשאת נשק, אבל אם יותר מדי כוחות יהיו חמושים ויירו אלה על אלה, יהיה ירי דו צדדי. תוכל להיווצר אנדרלמוסיה בשעת אירוע. אני לא יכול להסכים לטענה לפיה העלאת כמות כלי הירייה תביא לפתרון מהיר יותר של אירועי טרור, כי הדבר יכול להביא לקטסטרופות אחרות בגלל אותו ריבוי כלי ירייה בתא שטח קטן".