מודריץ' מקרואטיה
מודריץ' מקרואטיה צילום: רויטרס

הלוזרית הנצחית. בעוד ארבעה ימים תשוב נבחרת קרואטיה לאצטדיון לוז'ניקי שבמוסקבה, כשזו תגיע לשם למעמד גמר גביע העולם בפעם הראשונה בתולדותיה. הקרואטים יפגשו שם את נבחרת צרפת שגברה אמש על בלגיה, אחרי שניצחה הערב (רביעי) את נבחרת אנגליה בתום דרמה אדירה.

הקרואטים דווקא נכנסו לפיגור מוקדם והיו נראים במרחק נגיעה מהדחה, אחרי שטריפייר כבש בבעיטה יפייפיה מחוץ לרחבה בדקה החמישית.

האנגלים שקיוו לשחזר את ההנפה ההיסטורית ממונדיאל 1966, כבר טעמו את טעם ההיסטוריה וההיסטריה, כשזה בא לידי ביטוי בהתלהבות שלהם על כר הדשא וביכולת הגבוהה שהציגו במחצית הראשונה, לצערם הם לא הצליחו לנצל זאת להכפיל את היתרון.

וכמו התדמית הלוזרית שלה, וכמו משחקיה האחרונים, אנגליה שוב הוכיחה את תדמית הלוזרית הנצחית. גם אנגליה למדה על בשרה את המושג: "כשלא כובשים-סופגים". היה זה כשפרשיץ', הטוב בנבחרת קרואטיה, כבש מקרוב את שער השיויון בדקה ה-68, שער מוצדק לחלוטין לזכות הקרואטים שעלו אל המחצית השניה בטירוף.

בתום 90 הדקות נותרה התוצאה על כנה והשתיים הלכו להארכה. בהארכה הראשונה חזרו האנגלים ללחוץ על השער השני, אך לא הצליחו לעשות מזה משהו ובמחצית השנייה של ההארכה הם שוב חוו על בשרם את המחיר. היה זה בדקה ה-109 כשמנדז'וקיץ', שהיה חלש לאורך כל שלבי המשחק, הפך את התוצאה וקבע - קרואטיה מעפילה לראשונה בתולדותיה אל מעמד גמר גביע העולם, שם יפגשו את נבחרת צרפת.

האם הקרואטים שעברו בדרך יריבות בדמות ארגנטינה וניגריה, תעשה את הבלתי יאומן ותניף את הגביע הנכסף? ביום ראשון הקרוב בשעה 18:00 שעון ישראל, תשובות. האנגלים ימשיכו לחלום על גמר ראשון מאז הזכייה שלהם בתואר הביתי ב-1966, כשאלה שוב בעטו בדלי ופספסו הזדמנות להירשם בדפי ההיסטוריה.