אלביט מערכות משיקה מל"ט חדש

אלביט מערכות משיקה מטוס חדש, Hermes 900 StarLiner, מלט המסוגל לפעול במרחב טיסה אזרחי לצד מטוסים מאוישים

ערוץ 7 , כ"ט בתמוז תשע"ח

אלביט מערכות משיקה מל"ט חדש-ערוץ 7
מל"ט חדש
צילום: אלביט

אלביט מערכות תחל בשיווק בינלאומי של מטוס חדש, HermesTM 900 StarLiner (הרמס 900 סטארליינר), מל"ט חדשני לגובה ביניים ומשך שהיה ארוך.

יכולת הפעולה של המטוס במזג אוויר קשה ועמידתו בכל דרישות תקן STANAG 4671 של נאט"ו, מכשירות את המל"ט החדש לפעולה בטוחה במרחבי טיסה לאומיים ולפעילות באותו מרחב טיסה לצד מטוסים אזרחיים מאוישים.

בסיומה של סידרת ניסויי טיסה אינטנסיביים שארכה כשנה, מטוס ההרמס 900 סטארליינר מבצע בימים אלו טיסות בפארק הלאומי מצדה, ברישוי רשות התעופה האזרחית הישראלית. מל"טים נוספים מסוג זה (המכונה בשוויץ Hermes 900 HFE) מורכבים בימים אלו עבור צבא שוויץ, כאשר אספקה ושילוב במרחב הטיסה הלאומי של שוויץ מתוכננות להתבצע בשנת 2019.

בחברה מציינים כי אירועים ביטחוניים דוגמת התפרקות דאעש ומתחים גאו-פוליטיים שונים, גרמו למדינות אירופה לבצע מיקוד מחדש במאמצי הביטחון שלהם, ולעבור ממעורבות בסכסוכים באזורים מרוחקים להתמודדות עם אתגרים מתגברים של ביטחון גבולות וביטחון פנים.

שינוי זה הוביל לגידול בביקוש למערכות מל"ט מתקדמות ובעלות בשלות שמסוגלות להשתלב באופן בטוח במרחבי הטיסה האזרחיים, לפעול באותו המרחב יחד עם מטוסים אזרחיים מאוישים, ולספק את היכולות הטכנולוגיות הדרושות לביצוע משימות סבוכות בתחומי ביטחון הפנים וביטחון גבולות.

על בסיס הניסיון המבצעי המצטבר בהפעלת מטוסי הרמס 900 והרמס 450 ברחבי העולם והיכולות הטכנולוגיות המוכחות שלהם, אלביט מערכות ניהלה מאמץ מחקר ופיתוח מקיף ורב שנים שהתמקד בתכנון וייצור מערכת מל"ט בוגרת שמותאמת בצורה מלאה לדרישות הרגולציה לפעילות במרחבי טיסה לאומיים-אזרחיים באירופה.

עמידה בדרישות הרגולציה המחמירות הקשורות בפעילות במרחבי טיסה אזרחיים לא מופרדים, חייבה את אלביט מערכות לתכנן ולפתח את כל רכיבי מערכת המל"ט הרמס 900 סטארליינר תוך עמידה מלאה בתקינה של נאט"ו, ולשלב במל"ט החדש את טכנולוגיות התעופה המתקדמות ביותר, כולל: מערכת גילוי ומניעת התנגשות במטוסים (הן קואופרטיביים והן כאלו שאינם קואופרטיביים), מערכת אזהרת קרבה לקרקע ומניעת התנגשות בקרקע, מערכות להמראה ונחיתה אוטומטיים בתנאי אל ראות, יתירות של מערכות התקשורת הן בקו הראייה והן מעבר לו, וכן מערכות לטיסה במזג אוויר קיצוני שמאפשרות, בין היתר, מניעת התקרחות (De-Icing) ויכולת עמידה בפגיעה ישירה של ברק. השיפורים הטכנולוגיים הללו מאפשרים למטוס לפעול גם בתנאים מטאורולוגיים ללא ראות כאשר מנוע הדלק הכבד שלו משפר את מהירות הטיפוס והטיסה ומאריך את משך השהות באוויר.

אלעד אהרונסון, סמנכ"ל בכיר ומנכ"ל חטיבת מודיעין באלביט מערכות, ציין, "היכולת לצפות את הצורך הגובר בהפעלת מלט"ים באותו מרחב טיסה לצד מטוסים אזרחיים מאוישים, היא זו שאפשרה לנו להשיג את פריצת הדרך ולייצר, לראשונה, מל"טMALE המותאם באופן מלא לטיסה במרחב האזרחי. אנו מחויבים לשמר את הגישה של חדשנות טכנולוגית המבוססת על ניסיון מבצעי נרחב, ולספק ללקוחות שלנו מערכות מתקדמות ובעלות בשלות שמשפרות את האפקטיביות והבטיחות בהתמודדות עם צרכי הביטחון הלאומי המתפתחים".