ניסן סלומיאנסקי
ניסן סלומיאנסקי צילום: ערוץ 7

יו"ר ועדת חוקה, חוק ומשפט, ח"כ ניסן סלומינסקי (הבית היהודי), מקווה שכל הצדדים יצליחו להגיע להבנה סביב חוק הלאום שמקדמת הקואליציה.

בשיחה עם ערוץ 7 אומר סלומינסקי, "כל ההתנהלות של החוק הזה היא הזויה. על חוקים בוועדה אנחנו עובדים בצורה מסודרת ומאורגנת עם כל חלקי הקואליציה וכאן אין לנו עדיין נוסח מוסכם וביום ראשון זה כבר שלב ההנמקות והצבעות על ההסתייגויות".

לדבר אין שחר לטענות נגד סעיף 7 ב' המאפשר הקמת יישובים ליהודים בלבד, "אמרו שיש שם אפליה מה שלא נכון בכלל הרי כמו שיש ישובים רק לערבים, בדואים או דרוזים אז למה אי אפשר להקים ישוב רק ליהודים? לא היתה כאן שום כוונה להפלות אף אחד.

''אבל הצענו כעת פשרה שתדבר על הצד החיובי של זכותנו לייהד את הנגב והגליל וגם באזורים נוספים שיקבעו משיקולים לאומיים ואף להעניק תמריצים על כך. גם בנושא המשפט העברי הצענו הצעת פשרה ואני מצפה שזה יכנס לחוק כדי ששופטים בישראל ישאבו רעיונות מהמשפט העברי כמו שבעבר פסקו להעניק פיצויי פיטורין לעובד שעזב כי כתוב בתורה 'הענק תעניק', וכך ההחלטה משנות החמישים שלא מוכרים אלא רק מחכירים אדמות קק"ל כי כתוב שהארץ לא תימכר לצמיתות".

סלומינסקי מבקר את נשיא המדינה ריבלין על פעילותו נגד החוק, "הוא ידידי האישי ואני מכבד אותו אבל הוא עשה טעות גדולה. חוק הלאום הפך לנושא פוליטי ולנשיא אסור להביע דעה בנושאים פוליטיים ולעמוד בצד של האופוזיציה, אני כמובן חולק עליו אבל הוא עשה טעות שפוגעת במעמדו".

יו"ר ועדת החוקה מקווה שגם נושא חוק הגיוס יוסדר עוד לפני הפגרה, "יש כאן את האיום של ליצמן מצד אחד והווטו שהטיל שר הביטחון לכן אני מקווה שבג"ץ יעתר לבקשה להאריך את תוקף החוק בעוד עשרה חודשים. זו ממשלה טובה וכולנו רוצים שהיא תאריך את כהונתה עד לסוף הקדנציה - נובמבר 2019".