קיש נגד מנדלבליט: "נשים סוף לביזיון"

יו"ר ועדת הפנים של הכנסת, ח"כ יואב קיש, עונה ליועץ המשפטי לממשלה הורה היום (חמישי) לנציגי מערכת אכיפת החוק - פרקליטות המדינה, משטרת ישראל ומח"ש - שלא להתייצב לדיון בועדה בנושא הקשר בין ניצב רוני ריטמן וחקירות ראש הממשלה.

"בחודשים האחרונים היו שמועות רבות לגבי אמירותיו של ניצב ריטמן במח"ש. לפני יומיים עם הפרסום בעיתון הארץ נגמרו השמועות ומדובר בעובדות. בתמלולים חד משמעיים מתוך חקירה של מפקד 433 לשעבר. מהרגע שקבעתי את הדיון ניסו גורמים במערכת אכיפת החוק לעצור אותו ולבטל אותו. גורמים שאמונים על אכיפת החוק מנסים לבטל דיון בכנסת ישראל בטענות מופרכות, אפילו מביכות של חשש להטיית משפט או פגיעה בחקירה מתנהלת", הצהיר קיש.

הוא הוסיף כי "ניתן לתת אינספור דוגמאות לדיונים שהכנסת קיימה בכל קדנציה על עניינים בזמן אמת כמו מכרזים או מינויים שעומדים להתבצע והחלטות שעומדות להתקבל ואף אחד לא עצר אותם. כשמדובר בזיהום חקירה נגד נתניהו. פתאום אסור. יש חשש".

"ארצות הברית היא דמוקרטיה לא פחות משמעותית מישראל ושם יש בועדות הקונגרס דיונים שכאן נראים כמו הישג דמוקרטי או סיוט דמוקרטי, תלוי את מי שואלים. מקיימים שימועים בלייב לחוקרים של הנשיא על ציוצים שלהם בזמן חקירה שמתנהלת. אז על חשש לזיהום חקירה - לא? לא אתן ידי להשתקה הזו. על הכנסת יש חובה לפקח על התנהלות גורמי אכיפת החוק גם במקרה הנוכחי", הוסיף חבר הכנסת.

הוא הזהיר כי אם לא יתקיים דיון עם גורמי אכיפת החוק, לא תהיה ברירה אלא לעקוף אותם. "לראש הממשלה כמו לכל נחקר מגיעה הזכות להיחקר ללא ניגוד עניינים. אני קורא ואפעל כבר בשבוע הבא להקמת ועדת חקירה ממלכתית בלתי תלויה לבחינת זיהום החקירות נגד ראש הממשלה ורעייתו".

"נושא ניגוד העניינים של ריטמן חייב להיבדק. והאם באמת ניתן לומר שזה רק במקרה הזה? מה עם רות דוד? מה עם רונאל פישר? מה עם ברונו שטיין? מה קורה במח"ש? מי שלא רצה דיון בועדת הפנים יקבל ועדת חקירה ממלכתית. רק ועדה בלתי תלויה שתגיע לחקר האמת תוכיח לציבור האם ידיהם של גורמי האכיפה נקיות מכל משוא פנים ואינטרסים פסולים. ואם לא , היא תפעל להעניש את מי שסרח וזיהם את החקירה".

קיש הוסיף כי "לפגיעה בכבוד הכנסת יש משמעות. וכדי לסיים את הביזיון שפקידים בכירים לא מגיעים לדיונים בכנסת כשבא להם, אגיש שוב את החקיקה שקובעת עונשים פרסונליים ואני בטוח שאף שר לא יעצור זאת הפעם".