פוטין בטקס פתיחת המונדיאל
פוטין בטקס פתיחת המונדיאלצילום: רויטרס

רבים מסביב לעולם התלבטו בחודש האחרון במה להתרכז – במצב בסוריה או במשחקי גביע העולם בכדורגל. קריקטוריסטים שונים מהעולם הערבי ניסו לשלב בין שני האירועים כשבשניהם שולטת רוסיה ביד רמה. אירוח גביע העולם מצד אחד, והפצצת וכיבוש דַרְעַא הסורית מצד שני.

קרואטיה מדיחה את רוסיה

עַלַאא' א-לַקְטַה מתייחס לניצחון הקרואטי על המארחת, רוסיה. בקריקטורה אפשר להבחין במטוס רוסי מרחף מעל הפליטים, אותם רוסיה תוקפת, המחזיקים דגלי קרואטיה. האמא מראה לילדים מי האויבת של קרואטיה/פליטים - רוסיה.

הקהילה הבין-לאומית, סוריה וטכנולוגיית ה-VAR

קריקטורה נוספת, הפעם של עַלַאא' א-לַקְטַה על הקשר בין המונדיאל למצב במזרח התיכון. גביע העולם הנוכחי הוא הראשון בו הוכנסה מערכת ה-VAR. מדובר בסיוע הטלוויזיוני לשיפוט או באנגלית Video assistant referee.

בקריקטורה רואים את בשאר אל אסד, נשיא סוריה, מכוון נשק לגב של אישה שכתוב עליה "דַרְעַא", אזור בדרום סוריה אותו הוא תוקף ללא הרף.

בצד ימין אנו רואים מסך עליו כתוב "טכנולוגית הווידאו VAR" ולצידו אנו רואים את "הקהילה הבין לאומית" המחזיקה במשרוקית ומתעניינת במסך הכדורגל ומפנה את הגב למעשי אסד. כלומר העולם מתלבט האם מדובר ב"עבירה", האם להתערב או לגנות את הנעשה בסוריה. העולם כ"שופט" מסתכל על המתרחש בסוריה ומתייעץ עם ה"שופט הדיגיטלי" כמו במשחקי גביע העולם.

עולם הפוך אני רואה

בקריקטורה של יאסר אחמד בעיתון הסעודי "מכה" אנו רואים השוואה בין שתי מדינות חברות בעלות אותן אותיות. מעל המים, נמצאת רוסיה שמארחת את גביע העולם בכדורגל. במרכז הקריקטורה נמצא גביע העולם שסביבו מעופפים להם כדורי כדורגל. מתחת למים, נמצאת סוריה, שם מתרחשת מאז מרץ 2011 מלחמת אזרחים, אפשר לראות גם נשק וגולגולות.

הניצחונות של פוטין

הקריקטוריסט אחמד רחמה מתייחס לשתי ההצלחות הגדולות של ולדימיר פוטין, נשיא רוסיה, ויש שיגידו האיש החזק בעולם. האחת היא כמובן גביע העולם אותו הוא מארח במדינתו והשנייה היא המשך ההצלחה של כיבוש דרום רוסיה בדַרְעַא.

"השארת המשטר הסורי" - בסיוע אמריקני-רוסי

בקריקטורה של עמאד חג'אג הירדני אנו רואים איך הפטישים הגדולים - מעצמות העל רוסיה וארצות הברית – משאירות את המסמר – אסד – בסוריה. לי זה מזכיר את קריקטורה לפני כשנה וחצי, ההבדל המשמעותי - אז רק רוסיה דפקה בפטיש.

הפרח בגן של אסד

"האביב הסורי" – הכותרת של עַלַאא' א-לַקְטַה העזתי מתייחסת לאיך שהעולם רואה את המצב בסוריה בדגש להישרדות השליט - בשאר אלאסד. בקריקטורה אנו רואים את העולם היושב לו על כסא מחזיק פרח שעלי הכותרת שלו מרכיבים את הערים שכבש אסד - "חַלַבּ", "חֻמְץ", "אִדְלִבּ" והעיר "דַרְעַא" עדיין נותרה על הפרח, לקראת נפילתה הקריבה. העולם, ממש כמו "אוהב אותי לא אוהב אותי", אומר "אסד יישאר.. אסד יסתלק... אסד יישאר.. אסד יסתלק... אסד יישאר.. אסד יסתלק... אסד יישאר.. אסד יסתלק...". באחרון הוא אומר, ואף מודגש - "אסד יישאר".

סוריה - מגרש משחקים (הקריקטורה בלינק)

הקריקטוריסט עַבְּד אלעזַיִז רַבִּיע מתאר בעיתון הסעודי "ריאד" את המצב בסוריה בה פועלים כוחות רבים. המדינות המעורבות מימין לשמאל - בחרין, איראן, סוריה, רוסיה, צרפת (מאונך), דגל שהוא שילוב של האיחוד האירופי וארה"ב ואחרון - ישראל.


נעם בנעט הוא מרצה וחוקר עצמאי בתחום המזרח התיכון והעולם הערבי, הכותב טור שבועי בנושאים אקטואליים נבחרים ובליווי קריקטורות עדכניות מהעולם הערבי תחת הכותרת "חלון למזרח התיכון המתחדש".