המקום
המקוםצילום: המקום

"נחשפתי לעומק הגדול שעומד מאחורי המילים, שבמבט ראשון נראות לא מובנות או לא שייכות אליי. לאט לאט נפתחות החסימות ואיתן גם הלב".

את הדברים אמר אמש (רביעי) אחד המשתתפים הקבועים בשיעורי 'המקום', מרכז ללימודי יהדות בלב תל אביב. כשנשאל מהו השיעור בו הוא משתתף זכינו לתשובה מפתיעה: גמרא.

שירן, משתתפת קבועה בשיעורים, העידה "אני לא מפסיקה לגלות מחדש את היהדות דרך השיעורים הללו ולשמוח בה. אני מרגישה שבכל שיעור הרב מאיר דורפמן מעלה את הנקודה הפנימית שעולה מן הכתוב, שתמיד רלוונטית עבורנו".

אופיר, עו"ד מצליח עם סדר יום עמוס, אמר כי "כבר מהשיעור הראשון עם מאיר הופתעתי לגלות את הקסם של הגמרא. רוב החבר'ה חילונים כמוני, לעיתים מצטרפים גם כמה חובשי כיפה, יושבים מסביב לשולחן אחד ודנים על חוכמה יהודית, ממש צו פיוס!".

למה שתל אביבי ירצה כך סתם פתאום באמצע החיים ללמוד גמרא, נשאל הרב דורפמן, "דווקא בגלל שהוא לא יודע מה זה. הוא יודע על החוכמה היהודית, על היצירתיות וכוח ההמצאה של היהודים, והוא יודע שהסוד של כל זה הוא הגמרא.

"זה מסקרן אותו. אל תשכחו היכן אנחנו ממוקמים. רק כמה עשרות מטרים משדרות רוטשילד, בית היוצר לחברות סטארטאפ מהטובות בעולם! הציבור התל אביבי שמגיע לשיעורי הגמרא שואל את עצמו: מה כל כך ממכר? מה עושים 12-15 שעות ביום עם הספרים האלה? פתאום מציעים לך לטעום מהספרים האלו, ועוד קרוב אליך ליד הבית, ובלי להתחפש לבחור ישיבה. אז למה לא לבוא?".

האם זו הסיבה המרכזית או שאתה רואה סיבה נוספת? "בהחלט ניתן להצביע על גורם נוסף. אנשים יכולים להיות מאד מצליחים בכל תחום בחיים, אבל במילוי הנפש, בזוגיות, במשמעות החיים, הם מרגישים לעתים במבוי סתום. היום כבר לא מתביישים לחפש תשובות ביהדות, והרי לב היהדות – בגמרא".

ואיך הם מגיבים לגמרא? מה החוויה שלהם ושלך? "דבר ראשון – ההלם. 'איך מחזיקים ראש עם זה?' ואני תמה לעצמי: הרי אתם משפטנים, אנשי עסקים, סטודנטים, בעלי מקצועות אקדמאיים, אנשים חושבים, מה עשיתם כל השנים עם המוח? זה באמת אתגר למי שלא רגיל בכך.

''דבר שני – ההפתעה מהתוכן. כמה שזה כל כך רלוונטי, מדוייק לחיים שלהם כאן ועכשיו. לפעמים אנחנו לומדים סוגיה עם 'תרגום' לחיינו היום ואז אני רואה את הברק בעיניהם''.

הרב דורפמן נשאל האם עבורו זה לימוד שונה מאשר בשיעור בישיבה או בבית הכנסת. "בהחלט! יש סוגיות שלמדתי פעמים רבות, אבל כשאלמד אותה יחד איתם, יתחדשו לי חידושים יפים ורעננים. הם באים עם ראש פתוח, יכולים לשאול שאלה שהיא מצחיקה, לכאורה, אבל תהיה פתח להבנה מחודשת לגמרי של כל הסוגיה.

'המקום' מושך אליו מדי שבוע מאות צעירים תל אביבים שלרובם זהו המפגש החיובי הראשון עם היהדות.

צוות מנצח של מרצים והרצאות מרתקות הוא חלק מסוד ההצלחה. ההרצאות והקורסים מגוונים מאוד ועוסקים במגוון רחב של תחומים: זוגיות ומשפחה, פרשת שבוע, גמרא למתחילים, תנ"ך, קבלה וחסידות, פרקי אבות, סוגיות חברתיות בזווית יהודית ועוד.

כל זאת לצד אירועי חגים לאורך השנה, קבלות שבת, הופעות תרבות יהודית, פעילות לדוברי צרפתית, סיורים בעקבות התנ"ך ופעילויות מרתקות נוספות.

המקום נמצאים בשעות אלה בשעות האחרונות של קמפיין גיוס ההמונים השנתי ופונים אליכם לעזור להם ע"מ להגיע ליעד של התרומה על מנת להמשיך בעשייה הברוכה ב"המקום" בתל אביב

להשתתפות בפרויקט - לחצו כאן